2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu (Video)

İkinci Dünya Savaşı’nda Japon denizaltı saldırıları sonucunda Solomon Adası açıklarında batan USS Wasp uçak gemisinin kalıntıları keşfedildi.


11 Paylaşım

İkinci Dünya Savaşı, uçakların ve uçak gemilerinin ne kadar etkili olduklarını gösteren bir savaş olarak tarihe geşti. Savaşın gemileri kendi başlarına birer efsane konumuna yöneldi. Bu gemilerin en meşhuru Yamato olsa da USS Wasp da meraklıları arasında oldukça popüler bir gemi. 1940’da denizlere açılan gemi, 1942’de batırılmıştı.

2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu (Video)

Araştırma gemisi Petrel, son dönemde bu bölgede araştırmalar yapıyordu. Petrel kaşifleri, Wasp’ın kalıntılarını Avustralya ve Yeni Zelanda arasında bir yerde, yüzeyden 4.2 kilometre aşağıda buldular. Böylece gemi ve ekibinin bulduğu gemilere bir yenisi eklenmiş oldu.

Keşif ekibinin daha önce bulduğu gemiler arasında USS Juneau, USS Ward, USS Lexington, USS Helena ve USS Indianapolis bulunuyordu. Şubat başında da bir başka uçak gemisi olan USS Hornet’in kalıntıları bulunmuştu.

Şu anda ABD donanmasında yer alan USS Wasp gemisinin kaptanı Colby Howard, Wasp denizcilerinden, özellikle de özgürlüklerini bedelini canıyla ödeyen denizcilerden minnetar olduklarını söyledi.

2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu (Video)

USS Wasp, 15 Eylül 1942’de Solomon Adaları açıklarında gerçekleşen bir Japon denizaltı saldırısında batmıştı. Geminin aldığı ağır darbelerden sonra kaptan geminin terk edilmesi emrini vermişti. USS Wasp’ın tamamen batması ise 8 saat sürmüştü. Saldırıda 176 denizci hayatını kaybederken 366 kişi de yaralanmıştı. Toplam mürettebat ise 2162 kişiydi.

Petrel ekibi, Paul Allen tarafından kurulmuştu. Allen’in tek şartı, tarihi batıkların savaş mezarlığı olarak değerlendirilmesi ve yerlerinin gizli kalmasıydı. Batıkların tam konumu yalnızca hükümetler ve müzelerle paylaşılıyor. Pertel, 6 kilometre derinliğe kadar inebilen otonom bir su altı cihazına sahip. Gemide ayrıca başka gemilerde bulunmayan teknolojiler de kullanılıyor.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu (Video)


2. Dünya Savaşı’nda Batan USS Wasp Uçak Gemisinin Kalıntıları Bulundu (Video)   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı