Antarktika Buzullarının Son 40 Yıldaki Parçalanışını 1 Dakikada Gösteren Video

Antarktika'daki buzulların koptuklarını, eridiklerini ve parçalandıklarını biliyoruz. Bu video ise durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.


10 Paylaşım

Bilim animatörleri Pixel Movers & Makers, 50 saniyelik bir klip yayınladılar. Bu klipte 1976’dan 2017’ye kadar olan buz dağı hareketleri gözüküyor.

2002 yılında yaşanan Larsen B ve B-15 buzullarının kırılması, tarihte kaydedilen en büyük buz dağları olarak da dikkat çekiyor. B-15’in yüzey alanının 11 bin kilometre kare olduğunu söylemek, buz dağının ne kadar büyük olduğunu anlatmaya yetecektir. Karşılaştırma yapmanız için İzmir’in 7340, İstanbul’un ise 1539 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olduğunu belirtelim.

Antarktika Buzullarının Son 40 Yıldaki Parçalanışını 1 Dakikada Gösteren Video

Görselleştirmenin hazırlanması için kullanılan bilgiler, çeşitli kaynaklardan toplanmış. Bu kaynaklar arasında NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Brigham Young Üniversitesi Uzaktan Algı Merkezi gibi kaynaklar var

Altı uyduyla izlenen bu buz dağlarının yeterince büyük olanları kendi isimlerine kavuşuyorlar ki gemiler onlardan kaçınabilsin. 

Antarktika Buzullarının Son 40 Yıldaki Parçalanışını 1 Dakikada Gösteren Video

Antarktika o kadar büyük ki bu kıtayı ancak uydu teknolojisi geliştikten sonra gözlemlemeyi başardık. Bu nedenle de kopmaların ne kadarının küresel ısınma kaynaklı olduğunu bilmiyoruz. Şu bir gerçek ki buzullardaki erime hızlanıyor. Şu anda en önemli konulardan birisi de buzullardaki erimenin sebeplerini bulmak ve bölgedeki sıcaklık artışını durdurmak. Antarktika’nın tamamen eridiği bir senaryoya göre deniz seviyesi 50 metre yükseliyor.

Antarktika Buzullarının Son 40 Yıldaki Parçalanışını 1 Dakikada Gösteren Video


Antarktika Buzullarının Son 40 Yıldaki Parçalanışını 1 Dakikada Gösteren Video   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı