Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik


Apple’ın yeni işletim sistemi yükseltmesi MacOS Mojave, 24 Eylül 2018 tarihi itibarıyla Mac kullanıcılarının beğenisine sunuldu. iMac, iMac Pro, MacBook, MacBook Pro, Mac Mini ve Mac Pro bilgisayarlar için kullanılabilir olan bu yeni işletim sistemi birçok yeniliği beraberinde getirdi. Özellikle Stacks adı verilen ikon yığınlama özelliği ve Dark Mode adıyla tanıtılan karanlık görsel tema bu yükseltmenin öne çıkan özellikleri olmuştu. Adını Kaliforniya’da bir çöl olan Mojave’den alan yükseltme, bazı gizli özelliklerle de dikkat çekiyor. Bu listemizde sizlere Apple MacOS Mojave’nin 10 gizli özelliğine değineceğiz.

1. Dynamic Desktop (Dinamik Masaüstü)

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Apple’ın MacOS Mojave kullanıcılarına görsel olarak sunduğu yeniliklerden biri Dynamic Desktop yani Dinamik Masaüstü oldu. Görsel olarak etkileyici bir deneyim yaşatan Dinamik Masaüstü ile gün içerisindeki saatlere göre tema aydınlık ya da karanlık hale gelebilecek. Bilgisayar başında yoğun saatler geçiren ve gözlerinin yorulmasını istemeyen Mac kullanıcıları için bu özellik epey kullanışlı olacak gibi görünüyor.

2. MacOS yazılım güncellemeleri artık Ayarlar menüsünde

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Yıllar boyu Mac App Store üzerinden aldığımız yazılım güncellemeleri, MacOS Mojave yükseltmesi ile artık ayarlar menüsünde karşımıza çıkacak. Sistem Özellikleri panelinde bulunan Sistem Yazılım Güncellemeleri menüsü altında bulabileceğiniz ekranda firmanın en yeni güncellemelerine kolayca erişebileceksiniz.

3. Safari’ye Favicon’lar nihayet geldi

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Google Chrome, Mozilla Firefox ya da Opera tarayıcı kullananların aşina olduğu websitesi ikonları artık Safari’ye de geldi. Yıllarca favicon’ları görmeden internette gezinen Apple kullanıcıları, MacOS Mojave güncellemesiyle birlikte bu özelliği kullanabilecek. Apple tarafından fazla öne çıkarılmayan favicon’lar standart halde kapalı olarak geliyor. İsteyenler bu mini ikonları ayarlar menüsünden açabiliyor.

4. Otomatik tamamlanan güvenlik kodları

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

İnternet’in hayatımızdaki önemi arttıkça şifre gerektiren hesaplarımızın sayısı arttı. Bu hesaplarda güvenliği sağlamak için ise güvenlik kodları atamak şart oldu.  İki faktörlü güvenlik konusuna özen gösteren biriyseniz MacOS Mojave yükseltmesi epey hoşunuza gidecek. Bu yükseltmeyle gelen otomatik tamamlanan güvenlik kodları özelliği, iki faktörlü güvenlik sistemine sahip uygulamalara girişinizde size vakit kazandıracak.

5. E-posta uygulamasında Emoji seçici

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Bundan birkaç yıl önce çocuksu gelen emojiler artık hayatımızın her yerinde karşımıza çıkmaya başladı. Artık birçok kişi, iş mesajlaşmalarında bile emoji kullanmaktan kendini alamıyor. MacOS Mojave yükseltmesiyle birlikte emoji tutkunu Mac kullanıcıları istediği emojiyi kolayca seçebilecek. Anahtar kelime üzerinden emoji arama özelliğine de sahip olan emoji seçme menüsü e-posta uygulamanıza eğlence katacak.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

6. Uygulama izinlerine daha detaylı kontrol imkanı

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Kamera, mikrofon ve GPS gibi özel hayatımızı tehlikeye sokabilecek bileşenlerin hangi uygulama tarafından kullanılacağını belirleyebilmek artık birçok kişinin başlıca isteklerinden biri. Apple MacOS Mojave, Güvenlik ve Gizlilik seçenekleri menüsünde yer alan yeni Gizlilik sekmesi sayesinde Mac bilgisayarınızda yüklü olan tüm yazılımların hangi özellikleri kullanıp kullanmayacağını belirlemenizi sağlıyor. iOS cihazlarda görmeye alıştığımız detaylı gizlilik izinleri artık MacOS Mojave ile Mac bilgisayarlarda da karşımıza çıkacak.

7. Siri artık parolaları görmenize yardım edecek

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Eğer Apple’ın dahili parola yöneticisi olan iCloud Keychain’i kullananlardansanız, artık parola bilgilerinize ulaşmanın çok daha doğal bir yolu var. MacOS Mojave yükseltmesini almış Mac bilgisayarınızda Siri ile iletişim kurarak parolanızı görmeniz mümkün olacak. Tabii ki bu özellik sayesinde parolaları herkesin görmesi mümkün değil. Parolalarınızı görmek için önce TouchID ile erişimi onaylamanız gerekecek.

8. FaceTime arayüzü yenilendi

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

MacOS Mojave güncellemesiyle birlikte FaceTime’a 32 kişiye kadar çoklu görüşme imkanı gelmesi bekleniyordu ancak Apple bu özelliği beklenen tarihe yetiştiremedi. Her şeye rağmen Mojave ile FaceTime’a hiçbir yenilik gelmedi diyemeyiz, çünkü yazılımın arayüzü baştan sona yenilendi. Yeni FaceTime arayüzünde araç çubuğu ekranın sol alt kısmında bulunuyor. Bu menüyü kullanarak yazılımı tam ekran yapabiliyor, görüşmeyi bekletebiliyor ya da sidebar açabiliyorsunuz. Bu yeni araç çubuğu muhtemelen çoklu görüşme özelliği hayata geçtiğinde epey işe yarayacak. 32 kişiye kadar çoklu görüşme özelliğinin önümüzdeki ay kullanıcılara sunulması bekleniyor.

9. Finder menüsünde detaylı metadata bilgileri

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Apple MacOS kullanıcılarının yakından tanıdığı Finder menüsüne Mojave yükseltmesiyle detaylı metadata görünümü eklendi. Bu sayede özellikle fotoğraf işi yapan kullanıcılar, Finder’da gördükleri fotoğrafların detaylı özelliklerini rahatlıkla görebilecek.

10. Menüler ve butonlar için daha fazla renk seçeneği

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik

Apple, MacOS kullanıcılarına işletim sistemi içerisinde fazla renk seçeneği sunmazdı. Yıllarca grafit ve mavi renk seçeneklerine mahkum kalan MacOS tutkunları artık daha fazla renk seçeneği kullanabilecek. Menü ikonları, tik kutuları ve butonlarda mavi, mor, pembe, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil ve grafit renk seçenekleri artık tercih edilebilir durumda.

Kaynak: 1

Kaynak : https://listelist.com/apple-macos-mojave-yukseltmesi-ile-gelen-10-gizli-ozellik/

Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik


Apple MacOS Mojave Yükseltmesi ile Gelen 10 Gizli Özellik   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı