Avengers: Endgame Son Fragman – Özel İncelemesi (Spoiler)

Modern mitolojinin en popüler olayı Marvel Sinematik Evreni kırılma noktasında. 11 yıllık destansı yolculuğun 23. filmi Avengers: Endgame için final fragmanı yayınlandı. Captain Marvel, yeni kostümler ve daha fazlasıyla kafalardaki soru işaretlerine cevap buluyor, yeni sorularla cebelleşiyoruz.


Geçtiğimiz hafta vizyona giren Captain Marvel, 2008’den bu yana süregelen yolculukta kafamızda oluşan pek çok soruya yanıt vermişti. Ayırca genel olarak bilim kurgu ögeleri üzerine kurulan Marvel Sinematik Evreni, artık daha fantastik bir şekilde devam edecek. 

Devam edecek etmesine, ancak ekipten bazı isimlere de veda edeceğiz. Geçtiğimiz yılın en büyük sinema olaylarından olan Avengers: Infinity War’ın karanlık sonu, Engame ile bir sonuca varacak. Motivasyonu ve amacıyla haklı olduğu bile tartışılan Titanlı kötü uzaylımız Thanos, bu filmde son kez karşımıza çıkacak. 

 • Uyarı:Eğer Captain Marvel dahil önceki filmleri izlemediyseniz, bu yazı ciddi şekilde tadınızı kaçırabilir. 
 • Başlamadan önce, Avengers: Endgame final fragmanını bir kez daha izleyelim:

  Disney, bize geçmişi hatırlatarak başlayan final fragmanıyla herhangi bir Marvel hayranını inanılmaz şekilde duygulandırmayı başardı. Bu kez yıkımı değil, geçen onca yılda yaşanan değişimi gösteren bu geçiş sahnelerinde, bütün hikayenin en kritik dönüm noktalarını hatırlıyoruz.

  Sırasıyla Tony, Natasha ve Thor’un konuşmalarıyla geçen açılış sahneleri, Infinity War’daki ölüm sahnelerini bize hatırlatıyor. Beklendiği üzere gerçekleşen katliamdan sonra herkesin moralleri son derece bozuk durumda, ancak geçmişi boşuna hatırlamıyoruz. Bir de Infinity War sonundaki ölüm sahnelerinde eksiğimiz var: Spider-Man. Hatta kendisi yayınlanan son afişte de yok:

  ()

  Spider-Man’in yokluğuna birazdan değineceğiz.

  Endgame’in özellikle Iron Man ve Captain America’nın son filmi olduğunu düşündüğümüzde, neden onların ilk dönemlerini izlediğimiz kesinleşiyor. Fragmanın devamında, Natasha’nın da dediği gibi ekibin “yeniden başlama” sürecini görüyor, yıkımın ardından epey bir zaman geçtiğini anlıyoruz. Herkesin üzülmeyi ve umutsuzluğu bir kenarı bırakıp “son bir zafer için” bir araya geldiğini, ekibin hala hayatta olanlar için savaşmak istediğini görüyoruz. 

  Bu zaman geçişinde muhtemelen Tony, mahsur kaldığı uzaydan Nebula yardımıyla kurtulup Dünya’ya geri dönüyor. Aynı zamanda Captain Marvel de ekibe iyiden iyiye ısınıyor. Şimdi gelin bu detaylara sahne sahne daha yakından bakalım.

  Kıyamet sonrası New York:

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Nedendir bilmiyoruz ama 3 ay önce yayınlanan ilk fragmanda da bu sahne vardı. İnsanlar, Thanos’un yol açtığı yıkımın ardından dayanışma içindeler. Sinematik açıdan Russo kardeşler bu konuya nasıl yaklaştılar, şimdiden bir şey söylemek zor. Nitekim 3.2 milyardan fazla insanın öldüğü bir dünya, asla eskisiyle aynı olmayacak. Kalanlar bir şekilde acılarını sarıp hayatlarına devam edecekler.

  İşte bu noktada Kaptan’ın “Bazıları hayata devam ediyor ama biz değil” sözü akıllara geliyor. Görünüşe göre kahramanlarımız, yıkımın ardından dağılmış durumdalar. Hepsinin tekrar bir araya gelmesini sağlayan şeyin ne olduğu konusu ise hala muallakta.

  Clint Burton yani Hawkeye’ın gizemli kızı:

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Captain Marvel filminde, Carol Danvers’ın en yakın arkadaşının kızı, sinematik evreninin devamında göreceğimiz Foton isimli karaktere hayat verecek. Anlaşılan o ki Hawkeye’ın geçen zaman zarfında büyüyen kızı da yeni dönemde izleyeceğimiz kişilerden olacak. En azından bu sahne sırasında akla ilk gelen ihtimal böyle.

  Bir diğer ihtimal ise Clint’in kızını ve eşinin kaos ortamından faydalanan bir grup tarafından öldürülmesi. Bu travmanın ardından intikam yoluna düşüp kendisini Asya’da bulan Clint, Natasha gelene kadar ailesinin katillerini ipten geçiriyor. Endgame sırasında Hawkeye’ın hakkını veren bir hikaye izleyeceğiz.

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Bu arada Clint ile Hawkeye’ın yakınlaşmasına da tanık olduk. Bu da Clint’in ailesini kaybettiğine dair önemli bir işaret. Ronin olarak sinematik evrenin yeni döneminde görmeyi beklediğimiz Clint’e, yakında solo filmiyle karşımıza çıkacak Black Widow eşlik edebilir. Sanıyoruz ki bu sırada Hulk yani Bruce Banner’ın yolu farklı olacak.

  Yuvasız Thor’un ve Asgardlıların kaderi:

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Thor’un gezegeni Asgard, aslında Dünya’da gördüğümüz yıkımın benzerini çok öncesinde yaşadı, Ragnarok savaşıyla birlikte yok oldu. Yaşayan Asgardlılarla birlikte Dünya’ya sığınan Thor, muhtemelen yıkımın ardından tekrar toparlanana dek İskandinavya’da kendi insanlarıyla beraber yaşıyor olacak. Bir bakıma onun artık bir Dünyalı olduğunu söylemek gerek. 

  Thor’un filmdeki en güçlü karakterlerden birisi olacağını biliyoruz. Ayrıca kendisinin Thanos’a engel olamadığı için yüklü bir vicdan azabı da var. Her şeye rağmen odunluğundan bir şey kaybetmiyor ve Captain Marvel’i görünce “Bunu sevdim” diyor. Yani diğer kadın kahramanlara da yan gözle baktın da sevmedin mi Thor? Bu nasıl bir replik yahu:

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Ant-Man hiç olmadığı kadar ciddi:

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Ekip toplanmadan önce bütün önemli karakterlerin kişisel yolculuk ve mücadelelerini izleyecekmişiz gibi görünüyor. Ant-Man, serinin en özgün karakterlerinden birisi olarak, kayıp birilerinin peşinde, muhtemelen bu sahneyle ilgili Nisan ayına kadar çok sayıda teori göreceğiz, yine muhtemelen bu teorilerin büyük kısmı boşa çıkacak.

  Ayrıca Ant-Man, birazdan okuyacağınız Spider-Man’in yokluğunu da açıklayan teorinin mimarı olacak. Ayrıca ekibin giydiği gri kostümler, kuantum boyutu ve geçmişle bağlantının sırrını çözebilir.

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Orijinal Avengers ekibinin Nebula ve Rovket gibi bazı yeni üyelerle kısmen de olsa genişlediğini görüyoruz. Gittikleri yer her neresiyse, Engame sonrasında izleyeceğimiz alternatif geleceğin belirleneceği bir mevzuya hazırlanmışlar. Kuantum boyutu? Evet, bilim kurgu namına Marvel Sinematik Evreni’nde kalan tek şey. Disney bu kurşunu boşuna sıkmamalı.

  Neredesin Spider-Man?

  Infinity War ile “Kendimi iyi hissetmiyorum” diyerek toz olan Peter Parker, yeniden başlayan serinin ikinci devam filminde Avrupa turunda. Üselik filmin Avengers: Endgame’den dakikalar sonra başlayacağı Russo kardeşler tarafından da onaylanmıştı. Her ne yaşandıysa, Peter’ın olanlardan haberi yokmuş gibi görünüyordu. Ayrıca Far From Home filminde, onun mentoru olarak göreceğimiz Nick Fury’de var. Peki tahmin edin Endgame fragmanında başka kim yok? Nick Fury. 

  Engame’in kamera arkasından gelen ilk fotoğraflar, bize sarı saçlı bir Tony Stark’ın varlığını göstermişti. Geçmişe dönüp, alternatif bir zaman akışında geçen bazı sahneler izleyeceğiz. Her ne kadar bir ihtimal de olsa, ilk Avengers filmindeki bazı olayların farklı şekilde yaşanmalarını sağlayacaklar. Bu sırada Peter dahil bazı karakterler ve milyonlarca insan, olanlardan bihaber hayatlarına devam edecekler. Thanos o parmağı hiç şıklatmamış olacak.

  Elbette bir teoriden söz ediyoruz. Captain Marvel’de olduğu gibi ters köşe olabiliriz. Disney, Infinity War’da Hawkeye’ı tıpkı Spider-Man gibi her yerden yok etmişti. Filmde görecek miyiz bilinmez, ancak Endgame ardından evrenin ilk halkası Far From Home olacak.

  Kaptan’ın inanılmaz dönüşümü ve vedası:

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)

  Gezegenimizin ilk yenilmezi Steve Rogers, galaksiler arası yenilmez Carol Danvers’ın olaya dahil olmasıyla karakter dönüşümünü tamamlayacak. Kaptan, her zaman doğrunun yanında olduğu mağrur duruşuyla serinin gidişatına yön veren bir karakter oldu.

  Nitekim kimi zaman adında taşıdığı Amerika’nın karşısında yer aldığı o dönem son buluyor. Endgame’de muhteşem bir veda kuplesiyle kendisinin son kez kalkanı taşıdığını göreceğiz. Göğsündeki yıldızın geri geldiğini de görüyoruz. Çizgi roman ve animasyonlardaki kasikleşen “Avengers Assamble!” sözünü duyacak mıyız bilinmez, ancak ölmeden önce duysak iyi olacak.

  Avengers: Endgame, 26 Nisan’da sinemalarda olacak. Filmin final fragmanı hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirmeyi unutmayın, takipte kalın.

  “Excelsior!”

  Kaynak: webtekno.com

  Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)


  Avengers: Endgame Son Fragman - Özel İncelemesi (Spoiler)   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bir format seçin
  Kişisel Test
  Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
  Basit Test
  Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
  Anket
  Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
  Serbest Yazı
  Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
  Liste
  Klasik İnternet Listeleri
  Oylanabilir Liste
  En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
  Video
  Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
  Görsel
  Fotoğraf veya GIF
  GIF
  GIF Formatı