Bilim İnsanları, Droneların Susturucusu Olacak Esnek ve Ses Geçirmez Malzeme Üretti

Teorik olarak bu malzemenin bulunuşu çevremizdeki gürültü çıkaran birçok şeyi sessizleştirebilir, hatta buna küçük makineler de dahil.


11 Paylaşım

Boston Üniversitesi araştırmacılarından oluşan bir ekip, içinden havanın geçmesine olanak sağlayacak şekilde geliştirdikleri meta-metaryel sayesinde, gelecekte fanların ve droneların sessizleştirilebileceğini umuyor.

Normal yollarla gürültüyü ortadan kaldırmanın püf noktası ses kaynağı etrafına kalın, ağır duvarlar örmektir. Sabit ve büyük kütleleli yapılarda bu teknik işe yarasa da hafif ve hareketli nesneleri etrafına kalın duvarlar örerek susturmak mümkün değil. Droneların düzgün çalışması için sürekli olarak hava akımına ihtiyacı var.

Ancak, Boston Üniversitesi ekibi farklı bir fikir bulmayı başardı. Ekip, aranan çözümü kapsamlı bilgisayar simülasyonları ile gürültünün çoğunu kaynağına geri yansıtmak için tam olarak hangi şekle sahip olması gerektiği ve tam olarak hangi yere yerleştirilmesi gerektiği belirlenebilen ve çeşitli şekillerde kalıplanabilen yeni bir polimer malzeme sayesinde buldu.

Bilim İnsanları, Droneların Susturucusu Olacak Esnek ve Ses Geçirmez Malzeme Üretti

Üniversitenin YouTube kanalına yüklenen bir videoda, içinde yüksek sesle çalışan bir hoparlör bulunan plastik bir tüpün ucuna halka şeklindeki ilk prototip yerleştiriliyor. Deney susturucusu çıkarıldığında, ses aniden fark edilir ölçüde daha yüksek hale geliyor. Bu çözüm şu an için sadece bir prototip olsa da nesneyi hem sessizleştirmesi, hem de hava akımına müsaade etmesi bakımından devrim niteliğinde.

Bilim insanları, “Ses, havadaki çok küçük titreşimlerden kaynaklanıyor. Bu yüzden amacımız, bu küçük titreşimleri susturmak. Bir yapının iç kısmının hava almasını istiyorsak, bu hava alacak kısmın sesin geçtiği yol olarak da kullanılacağını aklımızda unutmamamız gerekiyor.” diyor.

Halka şeklindeki susturucu materyalin tek bir frekansta mı yoksa geniş bir frekans aralığında mı çalıştığı henüz belli değil. Bununla birlikte bilim insanları, bahsi geçen maddenin, gelen havanın içinden geçmesine olanak verecek şekilde ses yalıtımı sağlayan duvarlar oluşturmak için her tür çeşitli şekillerde kalıplanabileceğinin altını çiziyor.

Bilim insanları, aşağıya doğru yayılan gürültüyü iptal etmek için halka şeklinde bir susturucunun makinenin rotorlarının altına yerleştirilebileceğine inanıyor. 

Haberimizde sözü geçen videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Bilim İnsanları, Droneların Susturucusu Olacak Esnek ve Ses Geçirmez Malzeme Üretti


Bilim İnsanları, Droneların Susturucusu Olacak Esnek ve Ses Geçirmez Malzeme Üretti   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı