Bilim İnsanları, Yakıt Hücrelerindeki Platinyumun Verimliliğini Maksimum Seviyeye Çıkarmayı Başardı

Science Dergisi'nde yayınlanan makalaye göre Argonne laboratuvarında çalışan kimyacılar, Platinyumun etkinliğini büyük oranda arttıran bir katalizör keşfettiler. Bu yeni katalizör, yakıt teknolojisini bambaşka bir boyuta taşıyabilir.


10 Paylaşım

Platinyum, bilindiği üzere altın ve gümüşten daha az bulunan çok değerli bir metal. Platinyumun yakıt hücrelerinde, Hidrojen ve Oksijen’i suya ve elektriğe dönüştürme özelliği, onu daha da aranan bir malzeme haline getiriyor. Bilim insanları, yaptıkları çalışmalarla Platinyumun bu özelliğinin verimliliğini arttırmayı hedefliyor.

Bilim İnsanları, Yakıt Hücrelerindeki Platinyumun Verimliliğini Maksimum Seviyeye Çıkarmayı Başardı

Verimlilik üzerine yapılan çalışmaların önündeki en büyük engel, Platinyumun hem az bulunuyor olması hem de maliyetinin çok yüksek olması. Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda üretilen katalizör Platinyumun verimliliğini en üst düzeye çıkarıyor fakat Platinyumun maliyetinden dolayı optimal bir nokta bulunamazsa pratikte uygulaması gerçekleşmeyebilir. 

Yapılan çalışmalarda, Platinyumun Hidrojen ve Oksijen üzerindeki reaksiyonları incelendi ve oksijen indirgeme reaksiyonunda büyük miktarda Platinyum gerektiği belirlendi. Ardından çalışmalar, kullanılan Platinyumun miktarını azaltmak üzerine yoğunlaştı.

Meme kanserini tespit eden kan testi geliştirildi

Argonne’da çalışan bilim insanlarının bu çabası sonuç verdi ve Platinyum miktarını azaltabilecekleri bir çözüm bulundu. Platinyumu, katalizördeki kullanılabilirliği ve reaktivitesini arttırmak için farklı bir forma sokan kimyagerler, temelde Kobalt-Platinyum alaşımı bir nano parçacıktan yararlandı. 

Oluşturulan yeni katalizörün verimliliği arttırmasının yanı sıra önceki duruma göre dayanıklılığı da arttırdığı belirtildi. Çalışmanın teknik detaylarına, 8 Kasım tarihli Science Dergisi’nde yayınlanan makaleden erişebilirsiniz.

Bilim İnsanları, Yakıt Hücrelerindeki Platinyumun Verimliliğini Maksimum Seviyeye Çıkarmayı Başardı


Bilim İnsanları, Yakıt Hücrelerindeki Platinyumun Verimliliğini Maksimum Seviyeye Çıkarmayı Başardı   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı