Bilime Göre Yaşlanma Süreci Nasıl Yavaşlatılabilir?

İnsanoğlunun ölümsüzlük arzusunun hemen ardından gelen yaşlanmayı yavaşlatma isteğine değiniyoruz.


Tüm dünyada yaşlanma kaynaklı hastalıklardan her gün 100 bin kişinin öldüğünü biliyor muydunuz? Alzheimer, yaşlanma kaynaklı kalp krizi derken insanoğlunun ölüme bir çare üretmektense, kaçınılmaz sonu olabildiği kadar uzatmaya çalışıyor; işin aslı bunu başarıyor da…

1800’lü yıllarda ortalama insan ömrü 40’lı yaşlarda seyrederken bugün birçok Kuzey Avrupa ülkesinde 80’lere gelmiş durumda. Elbette burada modern tıbbın birçok hastalığa çözüm üretmiş olması kadar, çocuk ve bebek ölümlerinin azalmasının da payı bulunuyor.

Bilime Göre Yaşlanma Süreci Nasıl Yavaşlatılabilir?

Henüz insanoğlunu şoke edecek, “Modern tıp bunu da yaptı!” dedirtecek bir gelişme olmasa da en yakın dönemde gerçekleşmesi beklenen, işlevini yitiren organların yerine yazıcıda organ üretilmesi. Hindistanlı biyofizikçi Tuhin Bhowmick, sağlıklı organ naklinin günümüzde insan ömrünün uzatılmasındaki en büyük etken olduğuna değindi. Bhowmick, organa ihtiyaç duyanların bağış yapanlardan katbekat fazla olması nedeniyle gelecekte üç boyutlu yazıcılardan organ üretilebilmesi ümit ediliyor.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Henüz somut bir gelişme olmasa da Bhowmick, yakın gelecekte üç boyutlu yazıcılardan mürekkep yerine protein ve hastaların kendi hücreleri vasıtasıyla organ üretileceğini düşünüyor. Eğer hastanın kendi hücreleri kullanılabilirse, vücudun yeni organı reddetmesi ihtimali de ortadan kalkmış olacak.

Bilime Göre Yaşlanma Süreci Nasıl Yavaşlatılabilir?

3D yazıcıların yanı sıra bilim insanlarının son dönemde yeni bir umudu da var: Mikrobiyom. Her kişinin kendisine özgü mikyobiyomları, her insan için ayrıca ek bir organ işlevi görüyor. Gözle görülmeyen bu organizmalar çoğunlukla bakteri olsa da mantar, virüs ve diğer mikropları da taşıyor.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir çalışmayla, mikyobiyomu değiştirilen solucanların ömrünün gözle görülür oranda arttığı keşfedildi. Mikrobiyomların insan ömrünü 200-300 yıla çıkarabilecek kadar önemli olduğu savunulsa da BD’de moleküler ve insan genetiği profesörü Meng Wang, bu gelişmenin insanların ömrünü 100 yıla çıkarabileceğini düşünüyor.

Bilime Göre Yaşlanma Süreci Nasıl Yavaşlatılabilir?


Bilime Göre Yaşlanma Süreci Nasıl Yavaşlatılabilir?   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı