Bir Formula 1 Pilotu Yarış Boyunca Ne Kadar Kilo Veriyor?

Senelerdir dilden dile dolaşan, Formula 1 pilotlarının tek bir yarışın ardından ciddi kilo kayıplarına uğradığı yönündeki düşüncenin doğru olup olmadığına değiniyoruz.


10 Paylaşım

Grand Prix kategorisindeki Formula 1 yarışları, onlarca yıldır motor sporlarının en gözde disiplini konumunda. Ayrton Senna, Michael Schumacher, Mika Hakkinen gibi efsanelerden bayrağını devralan Fernando Alonso, Lewis Hamilton gibi pilotlarla günümüzde de popülaritesini halen koruyor.

Bir Formula 1 Pilotu Yarış Boyunca Ne Kadar Kilo Veriyor?

Oldukça küçük denebilecek 1.6 litre hacimli motorlar, devasa beygir güçleriyle heyecan fırtınası sunacak yarışlara sebep oluyorlar. Peki, bu araçlar pilotları ne kadar yoruyor? Yarış esnasında ne kadar su ve kilo kaybına uğruyorlar? Ele alacağımız en önemli konu G kuvveti. Uçaklardan adına aşina olduğumuz bu terim, Formula 1 araçları için de geçerli.

Aşırı hız ve basınç sebebiyle oldukça zorlanan pilotlar, ciddi bir G kuvvetine maruz kalıyorlar. Antrenmansız, sıradan bir sürücüyü kabin içerisinde bayıltacak kadar ciddi bir baskı kuran bu kuvvet, pilotlar için ciddi bir su ve kilo kaybına sebebiyet veriyor.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Bir Formula 1 Pilotu Yarış Boyunca Ne Kadar Kilo Veriyor?

Geçmişte tam 1.500 beygir gücüne ulaşabilen Formula 1 araçları, bir yarış boyunca sürücülerin tam 5 kilo kaybetmesine sebep oluyordu. Daha sonra bu motor tipi yasaklanarak sürücüler için daha uygun araçlar üretilmeye başlandı. Ancak saatte 375 km hıza ulaşabilen araçlar, halen pilotlar için ciddi bir sınav. Yıllardır ‘şehir efsanesi’ olarak adlandırılan, pilotların ciddi bir kilo ve su kaybı yaşadığı da bir gerçek. Günümüzde bir Formula 1 pilotu, bir yarış sona erdiğinde ortalama 2 kilogram ve 1.5 litre de su kaybetmiş oluyor.

Bir Formula 1 Pilotu Yarış Boyunca Ne Kadar Kilo Veriyor?


Bir Formula 1 Pilotu Yarış Boyunca Ne Kadar Kilo Veriyor?   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı