Pi_Day.gif

Bir Google Çalışanı, Pi’nin 31.4 Trilyon Basamağını Hesaplayarak Dünya Rekoru Kırdı

Google çalışanı Emma Haruka Iwao, 121 gün süren çalışmada Pi'nin 31.4 trilyon basamağını hesaplamayı başararak bir dünya rekoruna imza attı.


11 Paylaşım

Her yıl 14 Mart, 3. ayın 14’üne ithafen Dünya Pi Günü olarak kutlanır. Genellikle 3,14 olarak aldığımız Pi, dairenin çevresinin, çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel bir sayı olmakla birlikte sonsuza kadar devam etmektedir. Bu nedenle Pi’nin alt basamaklarını hesaplamak oldukça zor.

Dünya Pi Günü’ne özel olarak bir blog yazısı yayınlayan Google, çalışanı Emma Haruka Iwao’nun 31,4 trilyon basamaklı halini hesaplamayı başararak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandığını duyurdu. Iwao, Pi sayısının bu denli çok basamağını hesaplamak için Google’ın bulut hesaplama sistemlerini kullandı.

Bir Google Çalışanı, Pi'nin 31.4 Trilyon Basamağını Hesaplayarak Dünya Rekoru Kırdı

Iwao, Pi’nin 31.4 trilyon alt basamağını hesaplamak için 170 terabayt veri kullandı ki bu verilerin 34 milyon şarkıya denk olduğunu söyleyebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi böylesine büyük bir verinin hesaplanması kısa sürmedi. Iwao, dünya rekorunu kırmak için tam 121 gün hesaplama yaptı.

Iwao, yeni hedefinin Pi’nin daha fazla alt basamağını keşfetmek olduğunu söylerken, “Pi’nin sonu yok. Yeni alt basamakları bulmayı çok isterim.” şeklinde konuştu. NASA, uzay araçlarının gezegenlerin yörüngesine girerken ne zaman fren sistemlerinin devreye sokulacağının hesaplanması, bir gezegenin yüzeyini tamamen görüntülemek için kaç dikdörtgen kameranın gerekeceği gibi konularda Pi’nin kullanıldığını açıklamıştı.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Bir Google Çalışanı, Pi'nin 31.4 Trilyon Basamağını Hesaplayarak Dünya Rekoru Kırdı


Bir Google Çalışanı, Pi'nin 31.4 Trilyon Basamağını Hesaplayarak Dünya Rekoru Kırdı   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı