Bitki DNA’larını Değiştirmede Kullanılabilecek Yeni Bir Yöntem Keşfedildi

Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim insanları, bitki DNA'larını değiştirmede kullanılabilecek yeni bir yöntem keşfetti. Keşfedilen yeni yöntemde karbon nanotüpten yararlanılıyor.


Genetiği değiştirilen bitkiler uzun yıllardır var ancak bu süreç içerisinde kullanılan modifikasyonlar pek de verimli değildi. Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılar, bu problemi ele alarak yeni ve daha verimli bir teknik geliştirdi. Geliştirilen yeni yöntem sayesinde araştırmacılar, yeni genetik bileşenleri enjekte etmek için karbon nanotüp iğneleri kullanacaklar.

Bitki DNA'larını Değiştirmede Kullanılabilecek Yeni Bir Yöntem Keşfedildi

Şu an DNA alma işlemi iki farklı teknikle gerçekleştiriliyor. Birinde bilim insanları, Agrobacterium adı verilen bakteriyel hücreleri, genomlarına yerleştirilmiş genlerle birlikte hazırlıyor ve bitki hücreleriyle birlikte kuluçkaya yatırıyorlar. Bakteri de o genleri bazı bitki hücrelerine aktarıyor. Diğer teknikte ise DNA ile kaplanmış metal nanopartiküller kullanılıyor.

Berkeley’de keşfedilen yeni yöntem ise bir nevi şans eseri bulundu. Bilim insanı Markita Landry, mikroskobik bir inceleme yapmak için hücreleri stabil olarak tutabilsin diye karbon nanotüplerden bir “iskele” kurdu. Ancak bu iskele hücreleri deldi ve proje başarısız oldu. Bu noktada araştırmacılar, hücrelerden DNA’yı efektif bir şekilde alabilecekleri yeni bir yöntem keşfetmiş oldular.

DNA, bitki hücrelerinin duvarlarından geçebilecek kadar ince ve sıkışıp kalmayacak kadar da sertti. Dolayısıyla bir karbon nanotüp iğnesinin ucuna iliştirilirse, hiçbir sorun çıkmadan rahat bir şekilde içeri girilebilirdi.

Keşfi gerçekleştiren ekip, karbon nanotüplerin roka ve buğday gibi bitki hücrelerinin içine DNA yerleştirilebildiğini gösterdi. Bu keşif, bitkilerin DNA’larına yapılacak müdahalelerde bir devrime sebep olabilir.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Bitki DNA'larını Değiştirmede Kullanılabilecek Yeni Bir Yöntem Keşfedildi


Bitki DNA'larını Değiştirmede Kullanılabilecek Yeni Bir Yöntem Keşfedildi   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı