Bulanık Fotoğrafları Netleştirmek için Yeni Bir Yöntem Geliştiriliyor

Hareketli nesneleri çekerken fotoğraflarınız çok mu bulanık çıkıyor? O halde bu haber tam sizlik...


Anılarınızı ölümsüzleştirmek… Güzel anılarımızı ileriki dönemlerde tekrardan hatırlamak adına birçok fotoğraf çekeriz ancak her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da henüz hareketli nesnelerin fotoğraflarını güzel bir şekilde çekemiyoruz. Google’ın araştırmacıları da, bu duruma çözüm niteliğinde yeni bir teknik geliştirdi. Artık bulanık fotoğraflarınızı daha güzel ve kaliteli bir şekilde netleştirebileceksiniz.

Herhangi bir fotoğraf çekme esnasında kameranın ya da fotoğrafı çekilen nesnenin hareket etmesi sonuucu fotoğrafların bulanık bir görüntü alması son derece olağan. Bazı durumlarda bu bulanıklığı hız efekti olarak dahi kullanıyor olsak da, çoğu durumda can sıkıcı olabiliyor. Bu durumdan muzdarip olan insan sayısı oldukça fazla olacak ki, Google’dan iki araştırmacı bu konuda için özel araştırma dahi başlatmış.

Bulanık Fotoğrafları Netleştirmek için Yeni Bir Yöntem Geliştiriliyor

Tim Brooks ve Jonathan Barron isminde iki araştırmacının yönettiği çalışmada, makine öğrenimi algoritmaları kullanılırken, bunlara kendi aralarında de-blurring (anti bulanıklık) algoritması ismini de vermişler. Şimdiye kadar yapılan denemelerde kısmen başarılı olan çalışmada, fotoğraflar önceki halinden çok daha güzel ve net bir şekilde sentezlenilmiş.

Ayrıca çalışma hala geliştirilme aşamasındayken yavaş çekim videolar üzerinde de eş zamanlı denemeler yapılıyor. Eğer sonuçlar istendiği gibi olursa sıra klasik videolardaki bulanık sahnelere gelecek.

Her ne kadar profesyonel fotoğrafçılar ve sinemacılar ekran bulanıklaştırmayı efekt olarak kullansa da, bu durum genelde bir hata sonucu ortaya çıkıyor, bu sebeple özel ekipman almaktansa, herkesin daha kolay ulaşabileceği bir teknik geliştirmek çok daha faydalı olacaktır.

Bulanık Fotoğrafları Netleştirmek için Yeni Bir Yöntem Geliştiriliyor


Bulanık Fotoğrafları Netleştirmek için Yeni Bir Yöntem Geliştiriliyor   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı