Chang’e-4 Ay Aracından Dünya’ya Etkileyici Fotoğraflar

Çin'in Ay'ın uzak bölgesine gönderdiği araçlar, Dünya'ya yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraflar gönderdi.


Çin’in Ay aracı, Ay’ın uzak bölgesinden büyüleyici fotoğrafları Dünya’ya gönderdi. Chang’e-4’ün 360 derecelik lensinden alınan fotoğraflar sonucunda, gizemli Von Kármán kraterinin çukurlarla kaplı çorak yüzeyi gün yüzüne çıktı.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ayrıca Chang’e-4 ve Yutu-2’nin birbirini çektiği fotoğrafları da ortaya koydu. Fotoğraf çekimi sonucunda Ay’ın önceden bilinmeyen ve dokunulmamış yüzü hakkında da veriler elde edildi.

Chang'e-4 Ay Aracından Dünya’ya Etkileyici Fotoğraflar

Çinli uzay ajansı CNSA, bir açıklamada “Araştırmacılar, iniş kamerası tarafından çekilen görüntü sonucunda iniş alanı çevresindeki Ay yüzey topografyasının ön analizini tamamladı” ifadelerini kullandı.

Chang'e-4 Ay Aracından Dünya’ya Etkileyici Fotoğraflar

Yutu-2’nin sosyal medya hesabında “360 derecelik bir Ay yürüyüşüne ne dersiniz? Karşınızda dördüncü kardeşimin çektiği yüksek çözünürlüklü panoramik fotoğraf. Şu an için dördüncü kardeşim etrafa bakındı ve etrafımızdaki ortamı çember şeklindeki topografik kamerayla çekti. Fotoğrafta ben de varım. Görebiliyor musunuz?” şeklinde bir paylaşım yapıldı.

‘Rusya, Ay’da iniş-kalkış modülü kurmak için 2029’da ‘Don’ roketini fırlatacak’

Chang'e-4 Ay Aracından Dünya’ya Etkileyici Fotoğraflar

İnişten sonra 200°C’lik sıcaklıkta hayatta kalmak için ‘kestirme’ moduna giren cihaz, 14 Dünya gününe denk olan 1 Ay gündüzü kadar bu modda kaldı. ‘Kestirme’ modundan çıktıktan sonra durumu güncelleyen Yutu-2, “Ay’daki kestirme bitti. Kalkıp gerinme vakti” şeklinde bir açıklamayı da sosyal medyada paylaşmayı unutmadı.

Araçlarda bulunan donanımlar, kameraların yanı sıra yüzeyi inceleyen araçlara da sahip. Bu araçlardan gelecek veriler sonucunda Ay hakkında bilinenler artabilir ve bir gün Ay’da koloniler kurulabilir.

Chang'e-4 Ay Aracından Dünya’ya Etkileyici Fotoğraflar


Chang'e-4 Ay Aracından Dünya’ya Etkileyici Fotoğraflar   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı