Çin, Önümüzdeki Sene Mars’a İlk Uzay Aracını Göndermeye Hazırlanıyor

Ülkelerin uzay yarışındaki varış noktası haline gelen Mars için Çin de harekete geçiyor.


Çin, Ay’ın karanlık yüzüne robotlu iniş yaparak bir ilki gerçekleştirmişti. Fakat sadece bununla yetinmek istemiyor ve önümüzdeki on yıl içerisinde birçok ilke daha imza atmayı planlıyor.

2019’un sonlarında, Çin Ulusal Uzay İdaresi, Chang’e 5 göreviyle Ay’dan aldığı toprağı Dünya’ya getirecek ve bu Çin tarihinde bir ilk olacak. Çin ulusal medyasına göre, bu görevleri takiben gerçekleştirilen diğer Ay görevleriyle Dünya’ya daha fazla örnek getirilmesi ve ileride Ay’da insanlar için oluşturulacak istasyon için yer tayini yapılması planlanıyor.

Ajansın başkan vekili Wu Yanhua, pazartesi günü yaptığı toplantıda “Çin’in ilk Mars keşif görevi, 2020 yılında gerçekleştirilecek.” dedi. Gezegenlerarası bu görevin adı “Mars Global Remote Sensing Orbiter and Small Rover” ya da “HX-1” olacak.

Çin, Önümüzdeki Sene Mars'a İlk Uzay Aracını Göndermeye Hazırlanıyor

Gerçekleştirilecek Mars görevinde gezegene iniş yapacak bir araç, keşif aracı ve uydu gönderilmesi planlanıyor. İniş ve keşif araçları, kızıl gezegenin yüzeyinde dolaşacak. Güneş panelleri bulunan, altı tekerlekli keşif aracı ise altında yer alan radarla Mars’ın iç katmanlarını inceleyecek ve buzlaşmış su kütleleri arayacak.

Gerçekleştirilecek bu Mars göreviyle, gezegendeki kaya ve toprak örnekleri incelenecek. Geçmişte kızıl gezegende yaşam olup olmadığı araştırılacak. Popular Mechanics’e göre, Çinli bilim insanları 2030 yılına kadar Mars’tan alınan bozulmamış ilk örneğin ellerine geçmesini umut ediyor.

'Rusya-Türkiye kültür yılı Moskova’da ‘Truva’ operasıyla açılacak'

Mars’a Gitmek ve İniş Yapmak Çok Zor

HX-1, önümüzdeki sene temmuz veya ağustos ayında fırlatılacak. Bu tarihlerin seçilmesinin sebebi, Dünya ve Mars arasındaki mesafenin kısalması ve yakıt masrafının minimuma inmesi.

Eğer ki Çin, HX-1 görevini başarırsa Mars’ın yüzeyine inen üçüncü ülke olmayı başaracak. Fakat uzmanlara göre Mars, iniş yapılması en zor gezegenlerden bir tanesi. Kızıl gezegenin atmosferi hem uzay aracını yakabilecek kadar kalın hem de görevi yavaşlatabilecek kadar ince. Hatta tam da bu sebeplerden Mars görevlerinin yarısı başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Başarısız son Mars görevi Avrupa’dan gönderilen Schiaparelli göreviydi. Roketin iticileri olması gerekenden daha erken bir zamanda aktif hale geldi ve uzay aracı yaklaşık bir buçuk km yükseklikten yüzeye düşüp parçalandı.

Çin, Önümüzdeki Sene Mars'a İlk Uzay Aracını Göndermeye Hazırlanıyor


Çin, Önümüzdeki Sene Mars'a İlk Uzay Aracını Göndermeye Hazırlanıyor   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı