Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir


Denize karşı keyifle bir masaya kurulmuşsunuz, bir yandan temiz hava ciğerlerinizi doldururken bir yandan taptaze deniz ürünleri masanızı donatıyor. Kalamar, istiridye, balık, yengeç, karides… Ne isterseniz en lezzetli haliyle önünüze sunulmuş. İlk çataldan itibaren mutluluk damarlarınızda dolaşmaya başlıyor. Tam o an “Bundan başka ne isteyebilirim ki?” diye düşünüyorsunuz. Hayal edebiliyor musunuz? O zaman bu hayalinizi gerçekleştirmek istediğinizde afiyetle deniz ürünü yiyebileceğiniz 13 dünya şehri de oldukça ilginizi çekecek.

1. Seattle – ABD

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Amerika’nın Washington eyaletinde yer alan ve Pasifik Okyanusu tarafından çevrelenen Seattle, bir okyanus şehri olarak deniz ürünleri konusunda da oldukça kaliteli ve taze seçenekler sunuyor. Özellikle yengeç, somon gibi deniz ürünlerinin fazlasıyla lezzetli olduğu şehirde isterseniz deniz ürünlerine özel konseptleriyle müthiş kalitedeki restoranlara gidebilirsiniz, isterseniz de Pike Place Market’a giderek deniz ürünlerinin pazara yerleştirilmesini izleyip uygun fiyatlarla kendinize dilediğiniz deniz ürününü alarak evde pişirebilirsiniz.

Tercihinizi restorandan yana kullanırsanız eğer, Rockcreek Seafood & Spirits, Duke’s Chowder House Lake Union ve Shuckers arasından zevkinize göre istediğinizi seçebilirsiniz. Gitmeden önce internet üzerinden kolayca rezervasyon yaptırabileceğiniz şehirde, taptaze lezzetlerle oldukça keyifli saatler geçirebilirsiniz.

2. Valencia – İspanya

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Özellikle paella konusunda da İspanya’nın gözde şehirlerinden biri olan Valencia, deniz mahsullerinin taze ve kaliteli yapısıyla da gezginlerin favori noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. İspanya’ya gittiğinizde denemeden dönmemeniz gereken lezzetlerden biri olan paella, deniz ürünleriyle birleştiğinde ise bambaşka bir lezzet haline geliyor ve tadı damağınızda uzunca bir süre kalıyor. Öyle ki, orada geçirdiğiniz tüm süre boyunca tercihinizi paelladan yana kullanacağınıza garanti verebiliriz. Menüde “Paella de Marisco” gibi bir seçenek görürseniz, deniz ürünlü olan seçeneğin o olduğunu da bilmelisiniz.

Özellikle deniz kenarında olması ve balıkçılığın bir hayli geliştiği Valencia’ya gittiğinizde restoran tercihinizi Civera Marisquerias, Bajamarea, La Pepica ya da Casa Roberto’dan yana kullanabilirsiniz.

3. Palermo – Sicilya

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Başka bir Akdeniz ülkesi olarak karşımıza çıkan İtalya’nın Sicilya Adası’nda ise, birbirinden lezzetli deniz ürünleri bulabileceğinizi söylersek çok şaşırmazsınız diye tahmin ediyoruz. Sicilya, ada olması sebebiyle ekonomisinin büyük bir kısmını balıkçılıktan sağlarken ortaya İtalyan mutfağıyla birleşince muhteşem lezzetler de ortaya çıkıyor. Deniz ürünlü makarnaların ve pizzaların yanında ton balığı, kılıç balığı, sardunya gibi birbirinden farklı balık çeşitlerini de beğeninize sunuyor.

Palermo’ya gittiğinizde eğer salt deniz ürünü istiyorsanız Osteria Mercede’yi, İtalyan lezzetleriyle birleşmiş halde deniz ürünleri isterseniz de Mangia Che e Buono’yu tercih edebilirsiniz.

4. Valparaiso – Şili

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Panama Kanalı’nın da açılmasıyla beraber özellikle fazlasıyla popüler bir liman kenti haline gelen Valparaiso, bununla beraber deniz ürünleri konusunda da kendisini oldukça geliştirmeyi başardı. Sanatçılar binalara dokundu, girişimciler bu binalara restoranlara çevirdi ve birbirinden yetenekli şefler mutfaklarda yerlerini aldılar. Bununla beraber bu liman kenti, ticaretin yanında yerel deniz lezzetleriyle de ün kazanarak turistlerin ilgisini çekmeye başladı.

Şili’ye gittiğinizde yerel lezzetlerin tadını sonuna kadar çıkarmak isterseniz Espiritu Santo, M Restaurant ve Nazca Restaurant arasından tercihinizi yaparak denizin eşsiz olanaklarının tadına varabilirsiniz.

5. Sidney – Avustralya

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Uzak diyarların gözde ülkesi, okyanusun dibinde muhteşem bir coğrafyaya sahip olan Avustralya’nın başkenti Sidney tüm bu eşsiz özelliklerin yanına bir de deniz ürünleri konusundaki başarısını da ekliyor. Oldukça kaliteli deniz ürünlerine sahip olan kentte, 500’e yakın çeşidi deneyebilirsiniz ve deniz ürünleri konusunda ufkunuzu genişletebilirsiniz.

İster Sidney balık pazarında (Sydney Fish Market) günlük olarak 100 çeşit deniz ürününden dilediklerinizi satın alabilirsiniz isterseniz de Fish at the Rocks, Manta Restaurant gibi restoranlarda değişik lezzetler deneyebilirsiniz ya da Salmon&Bear’a giderek daha sokak tarzında sunulan menüden hızlıca bir şeyler atıştırabilirsiniz.

6. Hong Kong – Çin

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Taze, doğal ve lezzetli deniz ürünleriyle gidenleri oldukça tatmin eden Hong Kong, deniz ürünü seven bireyler için muhteşem bir tatil destinasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Haşlama, kızartma ya da ızgara şeklinde birbirinden çeşitli şekilde sunulan deniz mahsullerinin tadına varırken yemeklerin birebir hazırlanışına da rahatça şahit olabilirsiniz.

Daha minimal bir tarzın tercih edildiği Hong Kong’da yüzen restoranlar ve Aberdeen balık pazarı oldukça ilginizi çekecektir. Ayrıca Oyster & Wine, The Ocean by Olivier Bellin ya da Lobster Bar and Grill gibi birbirinden şık restoranları da tercih edebilirsiniz.

7. Tokyo – Japonya

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Japonya denince aklına sushi gelmeyen yoktur diye tahmin ediyoruz. Eğer gerçek bir sushi âşığıysanız, o zaman Japonya’ya yapacağınız ziyaret sizi bir hayli mutlu edecektir. Michelin yıldızlı restoranlarda akşam yemeğinden sushi odaklı kahvaltılara kadar aradığınız her şeyi rahatlıkla bulabileceğiniz Tokyo’da farklı stillerde ve tariflerde hazırlanan sushinin tadını çıkarırken dünya klasmanında lezzetlerle tanışacaksınız.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Tercihinizi balık pazarından yana kullanmak isterseniz Tsukiji Fish marketi ziyaret edebilirsiniz, kendinizi ödüllendirmek isterseniz Sukiyabashi Jiro’da 300 dolarlık bir yemek yiyebilirsiniz ya da mütevazı takılmak isterseniz de Kaikaya, Andy’s Shin Hinomoto ya da Sushi Yoshitake gibi restoranları tercih edebilirsiniz.

8. San Francisco – ABD

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

San Francisco hem hipster kültürü olmasıyla hem teknolojik atılımlarıyla hem de dünya çapındaki lezzetlerin kaliteli sunumuyla her giden için oldukça doyurucu bir seçenek olarak listemizde yerini alıyor. Özellikle kendine has tarifleriyle deniz ürünleri konusunda da çığır açan San Francisco’da Dungeness yengecini, istiridyeyi ve balık çorbalarını deneyebilirsiniz.

Kendinize güzel bir ziyafet çekmek istediğinizde Pacific Catch, Fog Harbor Fish House, Hog Island Oyster Company ya da Sotto Mare Oysteria & Seafood gibi önde gelen San Francisco lezzetlerinden birini seçebilirsiniz. Bütçenizi azıcık zorlayacak olsalar da, karşılığını alacağınızdan emin gibiyiz.

9. Ketchikan – Alaska

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Alaska denince kocaman montları, igloları, oltaları ve donmuş gölleriyle balıkçılığı hayal etmeyen yoktur aramızda. Kutup ayılarının da bayıla bayıla yediği deniz ürünlerini deneyimlemek isterseniz, Alaska’nın Ketchikan şehri tam size göre bir seçenek olacaktır. Özellikle somon balığıyla bir hayli popülerleşen Ketchikan da hem muhteşem doğanın tadını çıkaracaksınız hem upuzun nehirlerinde tura çıkacaksınız hem de birbirinden çeşitli ve lezzetli deniz ürünlerinin tadını çıkaracaksınız. Tıpkı San Francisco’da olduğu gibi burada da dilerseniz Dungeness yengecini deneyebilirsiniz.

Ketchikan’da muhteşem bir akşam yemeği yemek isterseniz, Annabelle’s, The Fish House, New York Cafe ya da Cape Fox gibi birbirinden kaliteli ve çeşitli restoranları mutlaka denemelisiniz. Bunların dışında daha gündelik yemekler için Alaska Fish House, The Dirty Dungee ya da Alava’s Fish n Crowder gibi restoranları da tercih edebilirsiniz.

10. Galway – İrlanda

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

İçkisiyle ve Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla ünlü olduğu kadar bir ada ülkesi olması sebebiyle İrlanda deniz mahsulleri konusunda da oldukça iddialı bir profil sergiliyor. İrlanda’nın Galway kenti ise özellikle bu konuda kendisini fazlasıyla öne çıkaran bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yıl içinde düzenlediği deniz ürünleri festivalleriyle de oldukça ilgi çeken Galway’e o tarihlerde gezi düzenlemeyi düşünürseniz, eylül ayı hem bira tadımları hem de deniz ürünleriyle tadına doyulmayacak bir seçenek haline gelecek.

Özellikle istiridye konusunda oldukça iddialı bir kent olan Galway’de, Uluslararası İstiridye ve Deniz Ürünleri Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu sezon dışında gitmeyi tercih ederseniz de, Oscars Seafood Bistro, Dock 1 Seafood Bar & Restaurant, The Seafood Bar at Kirwan’s, O’Grady’s on the Pier ya da Oscar’s Seafood Bistro gibi oldukça popüler ve kaliteli restoranlar arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

11. Panama City – Panama

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Başka bir deniz kenti olan Panama City’de ise bayılarak yediğiniz deniz ürünlerinin taptaze bir şekilde önünüze sunulduğuna şahit olacaksınız. Istakozlar, ahtapotlar, karidesler arasında kararsızlıktan ağzınız sulanırken, sıklıkla bulunmayan çeşitleri de deneyimleme şansı bulacaksınız. Özellikle kaliteli deniz ürünlerinin oldukça uygun fiyatlara satıldığı Panama City’de A ve D vitaminine doyarak döneceğinizden emin olabilirsiniz.

Panama City’e gittiğinizde isterseniz ünlü balık pazarı Mercado de Mariscos’u ziyaret edebilirsiniz ve kendinize dilediğiniz gibi bir ziyafet çekebilirsiniz ya da Muelle 67, Panama Seafood, Siete Mares, Puntarenas, Restaurante Machu Picchu ya da Segunde Muelle San Francisco gibi muhteşem restoranlarda unutamayacağınız deniz ürünleri tüketebilirsiniz.

12. Brüksel – Belçika

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Bira ve çikolatayla oldukça ün kazanmış olan Belçika, deniz ürünleriyle de ziyaretçilerine dört dörtlük bir deneyim sunuyor. Belçika’nın başkenti Brüksel ise hem Avrupa Birliği’nin kalbi olması sebebiyle hem de denize olan yakınlığı ile kaliteli ve lezzetli bir deniz mahsulleri seçkisi sunuyor.

Brüksel’e gittiğinizde birbirinden farklı biraları tadarken yanında tüketebileceğiniz midye, istiridye, kalamar ve karides gibi lezzetler adeta sizi bambaşka diyarlara götürecek. Yılın belli zamanlarında deniz ürünü festivallerine de ev sahipliği yapan Brüksel’de La Maree, Le Vismet, La Belle Maraichere, Beaucoup Fish, The Lobster House veya Noordzee Mer du Nord gibi birbirinden güzel restoranları tercih edebilirsiniz.

13. Paros – Yunanistan

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir

Başka bir Akdeniz ülkesi olan Yunanistan ise, çok da sürpriz olmayan bir şekilde, listemizin son önerisi olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda popülerlik kazanan Yunan adası Paros ise, taptaze ve lezzetli deniz ürünleriyle de ziyarete gidenlerin fazlasıyla beğenisini kazanıyor. Eğer tercihinizi Paros’tan yana kullanırsanız, midye yemenizi özellikle tavsiye ederiz.

Paros’a gittiğinizde denize karşı muhteşem lezzetlerle kendinizden geçmek isterseniz, Mouragio, Halaris Ouzery, BlueFish Paros ya da Tsachpinis Ouzeri Ton Naftikon gibi fazlasıyla keyifli ve huzurlu restoranlardan arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

Kaynak

Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir


Deniz Ürünleri Sevenlerin Bayıla Bayıla Gezeceği 13 Şehir   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı