Dünya Dışı Yaşam Mümkün Olabilir: Satürn’ün Uydusu Titan’da Yağmur Keşfedildi

Satürn'ün en büyük uydusu Titan, yaşamı destekleyebileceği düşünülen özellikleriyle Güneş sisteminin en dikkat çeken uydularından biri konumunda. Titan'da keşfedilen yağmur, yaşanabilirlik adına yeni bir gösterge olabilir.


10 Paylaşım

Güneş sisteminde başka bir gezegende yaşam belirtileri bulabilmek için araştırmalar yapan araştırmacıların odak noktası olan Titan, üzerindeki etan ve metan miktarları ile dikkat çekiyor. Üzerinde etan ve metandan oluşan okyanuslar bulunan bu uyduda, Güneş patlamalarından zarar görmeyi engelleyecek kalın bir atmosfer bulunuyor.

Dünya Dışı Yaşam Mümkün Olabilir: Satürn'ün Uydusu Titan'da Yağmur Keşfedildi

NASA’nın 2005 yılından bu yana Satürn’ün uydusu Titan’ın kuzey kutbundaki bulutları gözlemlemekle görevli uzay aracı Cassini tarafından elde edilen gözlemlerde, Dünya dışı yaşam için süren araştırmalarda, çok önemli bir keşfe imza atıldı. Titan’ın kuzey kutbundaki bulutlarda yağmur yağdığı gözlemlendi.

Moskova’daki Idaho Üniversitesi’nde fizik doktora öğrencisi Rajani Dhingra’nın Geophysical Research Letters’da yayınlanan açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

Ünlü Makyaj Sanatçısının Koltuğuna Bu Sefer 78 Yaşındaki Annesi Oturdu – Annesinin Değişimine Kendisi Bile İnanamadı

“Titan hakkında araştırma yapan herkes, kuzey kutbundaki bulutlardan yağmur görmeyi bekliyordu. Tanımlanan iklim modellerinin öngörmesine rağmen kuzeydeki yaz mevsiminin başlangıcından itibaren hiçbir bulut görememiştik. İnsanlar bu durumu kayıp bulutlar vakası olarak adlandırmıştı.”

Dünya Dışı Yaşam Mümkün Olabilir: Satürn'ün Uydusu Titan'da Yağmur Keşfedildi

Dhingra’nın açıklamalarına göre Titan’ın kuzey kutbunda keşfedilen yağmur, 2016 yılında çekilmiş bir fotoğrafa dayanıyor. Görüntüdeki yansımalardan yola çıkarak yağmuru keşfeden Dhingra, “Yaptığımız işlem, ıslak bir kaldırıma bakmak gibi” dedi.

İklim modellerinin tahmininin aksine yaza yeni giriş yapan Titan’ın bu dönem boyunca tüm davranışları, NASA’nın uzay aracı Cassini ile gözlemlenecek. İklim modellerinde yapılacak iyileştirmelerle, mevsimsel geçişlerde daha net tahminler yapılabileceği düşünülüyor.

Dünya Dışı Yaşam Mümkün Olabilir: Satürn'ün Uydusu Titan'da Yağmur Keşfedildi


Dünya Dışı Yaşam Mümkün Olabilir: Satürn'ün Uydusu Titan'da Yağmur Keşfedildi   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı