Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)

Teknolojinin bir cinsiyetinin olmaması gerektiğini düşünen araştırmacılar, yoğun çalışmalar neticesinde herhangi bir cinsiyeti temsil etmeyen bir yapay zeka sesi oluşturdular.


Apple, Google, Amazon gibi pek çok şirket kullanıcılara yapay zeka destekli bir sanal asistan hizmeti sunmaktadır. Teknolojiyi kullanmayı kolaylaştıran bu asistanların en büyük ortak özelliği, neredeyse tamamının bir kadın tarafından seslendiriliyor olması. Bir başka deyişle tüm sanal asistanlar, cinsiyetsiz olan bir teknolojiye cinsiyet biçiyorlar.

EqualAI ve Virtue’ya bağlı araştırmacılar, dünyanın ilk cinsiyetsiz sanal asistan sesini oluşturmayı başardılar. Büyük bir çalışma neticesinde ortaya çıkan Q adlı ses, insanların herhangi bir cinsiyet ayırt edemeyeceği bir frekansta oluşturulmuş durumda. Bu sayede sesin kullanıldığı sanal asistan bir erkek ya da kadın olarak algılanmıyor.

Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)

Araştırmacılar ‘nötr’ yani cinsiyetsiz bir ses oluşturmak için ilk olarak sesleri nötre en yakın katılımcıların seslerini kaydettiler. Daha sonra Avrupa genelinde 4.600 kişi ile bir araştırma gerçekleştirildi ve katılımcıların, dinledikleri sese 1 ila 5 arasında bir puan vermesi istendi. 1, erkek sesini temsil ederken, 5 kadın sesini temsil ediyordu.

Ses perdesi, filtreler ve ses tonları üzerinde gerekli çalışmaları yürüten araştırmacılar, 145 ve 175 hertz aralığındaki seslerin nötr olarak algılandığını ortaya çıkardılar. Daha yüksek frekanstaki sesler kadın sesi olarak algılanırken, daha düşük frekanstaki sesler erkek sesi olarak algılanıyordu.

Q adlı sesin ortaya çıkarılmasındaki en büyük neden, teknolojinin bir cinsiyete büründürülmesinin engellenmesi. Çoğu sanal asistan kadın sesine sahip ve bu durum, kadınların toplumda yardımcı, düzenleyici ve destekleyici rolü olduklarına dair algının yıkılmasının önüne geçiyor.

Google ve Apple gibi şirketler, sanal asistanları için erkek sesi seçeneği de ekliyorlar. Ancak araştırmacılar, sanal asistanların cinsiyetlerden arındırılmış nötr bir ses seçeneğine sahip olması gerektiğini savunuyorlar. Q sesi, sanal asistanların cinsiyetsiz olması konusunda şu ana kadar gerçekleştirilmiş en önemli çalışma.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)


Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi (Video)   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı