Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi


Dünyaca ünlü ve başarılı girişimcileri düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey, genellikle kendinden emin, güçlü, dışa dönük, inakçı karakterler. Elbette ki, bu gibi özellikler girişimcilik için gerekli ancak her girişimcinin bu özelliklere sahip olduğu sadece bir varsayım. Şaşırtıcı gelse bile içine kapanıklık, duygusallık, diplomasi yeteneği gibi konular da girişimcileri zafere ulaştırabiliyor.
Enneagram adı verilen 9 kişilik tipi, bireylerin motivasyonunu, tutkusunu, mizacını, ruhsal ve duygusal eğilimlerini açıklıyor. İş dünyasında birçok insan bu karakter testlerine göre ekip arkadaşlarını seçiyor ve ona göre atım atıyor.

Republic.co’nun içeriğinde ele aldığı 9 ünlü girişimcinin karakter analizlerini inceleyebilir, şu link üzerinden belli bir ücret karşılığında siz de kendi karakter özelliklerinizi test edebilirsiniz.

1. Yenilikçi: Elon Musk

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi

İdealist ve mükemmeliyetçi olarak da bilinen ‘’yenilikçi” Enneagram tipi, hızlıca fikir değiştirebilen bir karaktere sahiptir. İstek ve arzuları ilk bakışta saçma ya da ulaşılmaz görünebilir. Ahlak kurallarına oldukça bağlıdırlar ve hastalık derecesinde kılı kırk yarabilirler. Bu karakter tipine sahip insanlar genellikle dünyayı değiştirmek isterler.

Ünlü girişimci Elon Musk, bu tipin en meşhur örneği sayılabilir. NASA, Mars’a gitmekten vazgeçtiğini açıkladıktan sonra Elon Musk, Mars’a gitmek için 100 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Bu fikri yüzünden ilk başta kendisiyle dalga geçilmişti ancak Elon Musk, 2017 yılı Aralık ayında SpaceX roketini uzaya yolladı. Kara yolu taşımacılığındaki problemi görüp ‘’hyperloop’’ teknolojisini geliştiren Elon Musk, kulağa ilginç gelse de dakikalar içinde yüzlerce kilometre mesafe katedebilen bir yeni teknoloji ürününü daha piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

2. Yardımsever: Ben Cohen

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi (Photo by Ted Dully/The Boston Globe via Getty Images)

Adından da belli olduğu üzere yardımsever tip, insanlara yardım etmekten büyük haz alıyor. Sıcak kanlılık, şefkatlilik ve empati, bu tipin baskın özellikleri arasında.

Ben & Jerry’s dondurma markasının kurucusu Ben Cohen, bu tipin en meşhur temsilcileri arasında. Zamanının çoğunu hayır işlerine ve aktivistliğe ayıran Cohen, sosyal ve çevresel adaleti sağlamak için büyük çaba sarf ediyor.

3. Başarılı tip: Janice Bryant Howaryd

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi

Başarılı tip, her türlü zor görevi hedef alır ve başarılı olmasına hiçbir şey engel olamaz. Karizmatik, uyumlu, güçlü, motivasyon sahibi ve mücadeleye açıktırlar. Sağlıkları izin verdiği müddetçe yardımsever ve düşüncelidirler. Hırslarının tutsağı olmamaları için kendilerini frenlemeye ihtiyaçları vardır.

Bu tipin başarılı temsilcisi ve Act 1 Group’un CEO’su Howaryd, aynı zamanda 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan ilk Afroamerikan iş kadını. 1978 yılında tek başına kurduğu şirket, şu an dünya çapında 17000 ofise sahip. Geçtiğimiz günlerde o da kendini hayır işlerine ve girişimcileri desteklemeye adadı.

4. Bireyci tip: Lora Arellano

Sanatçı ve romantik kişiliğiyle bilinen bireyci tip, birçok yazarın, müzisyenin, oyuncunun dahil olduğu tip olarak kategorize ediliyor. Adından da anlaşıldığı üzere bireyci tip kendisini farklı ve özgün olarak görüyor. Duygusal konularda zaman zaman sıkıntılar yaşasalar da bu tipler zengin bir hayal gücüne ve yaratıcı zekaya sahipler. Bu sayede sanat eserleri üretebiliyorlar.

Melt Cosmetics’in CEO’su Lora Arellano, makyajın insanların görünüşlerini değiştirme özelliğinden etkilenerek dünyaca ünlü kozmetik şirketini kurdu. Dövmeleri ve renkli saçlarıyla 1 milyonun üzerinde Instagram takipçisine sahip. Zaman zaman Rihanna gibi ünlü isimlerin makyaj uzmanlığını da yapıyor.

5. Araştırmacı tip: Bill Gates

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi

Araştırmacı tip, her şeyin kökenine inmeyi, detayları ayırıp öze ulaşmayı ve her şeyin nasıl işlediğini öğrenmeyi amaçlar. Kendini ifade etmekten ziyade problemi analiz etmeye ve çözüm bulmaya odaklıdır. Bu nedenle biraz daha içe dönük ve gizemlidirler.

Araştırmacı tipin en meşhur örneği şüphesiz Bill Gates. Daha genç yaştayken bilgisayarlara duyduğu hayranlıkla kodlamayı öğrenen Gates, 13 yaşında ilk bilgisayar programını yazdı. Yılda 50 kitap okuduğu da popüler rivayetler arasında. Okulda daha fazla bir şey öğrenemeyeceğini anlayıp Harvard’ı bıraktıktan 2 sene sonra Microsoft’u kuran Gates, her araştırmacı tip gibi zaman zaman kendi içine kapanıp iş arkadaşlarıyla olan iletişimini bile minimum seviyeye indirebiliyor.

6. Sadık tip: Vera Wang

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi

Durağanlıktan oldukça memnun olan sadık tip, başkalarıyla kurulan dostlukları neredeyse kutsal olarak görür. Her zaman arkanızı kollayacak, sizin için kilometrelerce yol gidebilecek arkadaşlarınız genelde bu tipe dahildir. Genellikle işlerinde tutarlı, hayallerinden vazgeçmeyen insanlardır. Zaman zaman kendine güvenlerini kaybetseler ve onaylanma ihtiyacı duysalar da her zaman yolundadırlar.

Moda imparatorluğunu kurmadan önce Vogue’un en genç moda editörü olarak tarihe geçen Wang, minimalist estetik anlayışıyla bu zorlu sektörde kendine yer açmış en önemli isimlerden biri. Aynı zamanda bu başarısını annesine borçlu olduğunu söylemesi de bu tipin tüm özelliklerine sahip olduğunu gösteren başka bir örnek.

7. Hırslı tip: Ferran Adria

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi

Keşfetme isteği ve yeni deneyimlere açık olma özelliğiyle bilinen hırslı tip, aynı zamanda en meraklı tip olarak öne çıkar. Aynı anda birçok işte başarılı olmayı amaçlayan ve bunun için çabalayan hırslı tipler, tek bir görevle sınırlandırıldığında mutsuz olabilirler. Genellikle dışa dönük, arkadaş canlısı ve zeki insanlardır.

Bu tipin öne çıkan temsilcilerinden Adria, restoran zinciri sahibi ve aynı zamanda bir şef. Moleküler gastronominin babası sayılan Adria, 5 kez üst üste dünyanın en iyi restoranı seçilen elBulli’yi mutfak labovatuarına çevirerek herkesi şaşırtmıştı.

Başarılı işlerine devam etmek için biliminsanlarıyla birlikte projeler geliştiren Adria, yemek dünyasında çığır açacak isimlerden biri.

8. Mücadeleci tip: Steve Jobs

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi

Daha önce varolmayan ürünler geliştirmeleri için çalışanlarını motive eden Steve Jobs, mücadeleci tiplerin en başarılı örneği sayılabilir.

Mücadeleci tipler, Enneagram tipleri arasındaki en inatçı kişiliğe sahiptirler. Kendilerini kontrol etmede de oldukça başarılıdırlar. Yenilikçi kişilik özelliklerini de barındıran mücadeleci tipler, intaçı kişiliklerinin etkisiyle başarıya ulaşmadıkça durmazlar. Dünyanın en büyük şirketlerinden Apple’ın bu seviyeye gelmesinin başka açıklaması olamaz.

9. Arabulucu tip: Oprah Winfrey

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi (Photo by Michelly Rall/WireImage)

Arabulucu denince aklınıza yumuşak huylu ve kırılgan tipler gelebilir ancak bu tip insanlar genellikle çok güçlü karakter özelliklerine sahiptirler.

Başarılı tipin, yenilikçi tipin ve hırslı tipin özelliklerinin bir kısmını da kendisinde barındıran arabulucu Oprah, dünya barışı için en çok çaba harcayan isimler arasında. 2017 yılında Trump’ı seven ve sevmeyen 7’şer kişi ile 1 saatlik röportaj yapması bile arabulucu karakterine dair yeterli bir örnek.

Kaynak: 1

Kaynak : https://listelist.com/basarili-girisimciler/

Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi


Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Dünyanın En Başarılı 9 Girişimcisi   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.


Click here to preview your posts with PRO themes ››


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı