Hasankeyf, Görmeyen Kalmasın

Tarihe bir yolculuk yapabileceğiniz, Dünya tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi, Hasankeyf...


Hasankeyf, Görmeyen Kalmasın

Dünya tarihinin en eski yerleşim yerlerinden birisi olmasıyla birlikte bugünde tarihi dokusunu gerçekten çok iyi bir şekilde koruduğundan, geziyle tarihe bir yolculuk yapabilirsiniz. Mezopotamya coğrafyasının tarih boyunca gelen mimarisini çok iyi şekilde yansıtan Hasankeyf 12 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu belirtiliyor.

Günümüzün dünyasında Batman sınırları içerisinde bulunan Hasankeyf ilçesinin ziyaretçileri açısından en dikkat çeken özelliği tıpkı İstanbul gibi iki yakadan oluşan bir yerleşim yeri olmasıdır. Çünkü yerleşim yerinin tam ortasından Mezopotamya coğrafyasının yaşam kaynağı, gelişmişliğinin etkeni olan Dicle Nehri bulunuyor. Zaten tarih boyunca burada yerleşimin mevcut olmasının en önemli nedeni Dicle Nehri sınırlarında bulunuyor olmasıdır.

Kaya Oyuklarından Evler
Hasankeyf, Görmeyen Kalmasın

Mezopotamya mimarisini çok iyi gözlemleme fırsatı sunan Hasankeyf ilçesinde kayalara oyulan evler bulunuyor. Büyük kayaların oyma tekniği ile yaşam alanlarına dönüştürüldüğünü görmek gerçekten son derece sıra dışı ve muhteşem bir deneyim sunuyor. Zaten bu özelliği nedeniyle Süryanice’ de kaya manasına gelen ‘Kifo’ kelimesinden gelen ‘Kifos’ ismi kullanılırken, Arap dünyasında ‘Mağaralar Şehri’ ve ‘Kayalar Kenti’ olarak çevrilebilecek ‘Hısn-ı Keyfa’ olarak isimlendiriliyor.

Seyahate Çıkmadan Önce Otellerle İlgili Bilmeniz Gereken 14 Tüyo
Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise adı Hısnıkeyf olan ilçe, günümüz Türkiye’ sinde ‘Hasankeyf’ olarak isimlendirilmiş. Mezopotamya kültür ve yerleşim yapısını yansıtan ilçe, ilk çağ döneminin haricinde Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, İslam İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi tarihin en büyük imparatorluklarının da izlerini taşımaya devam ediyor. Yani aslında Batman’ ın genel yapısı çerçevesinde görülebilecek Hristiyan ve İslamiyet etki ve kültür yapısının üzerine daha önceki dönem olan ilk çağ insanlığının döneminin izlerinin de eklendiği dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yerleşim birimi konumunda bulunuyor. Kolay bir şekilde ulaşım alternatifleri bulunduğundan mutlaka herkesçe gidilip, görülmesi gereken yerlerin en başında geliyor.

Hasankeyf, Görmeyen Kalmasın


Hasankeyf, Görmeyen Kalmasın   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı