İstanbul’un Tarihinin Taş Devrine Kadar Uzandığı Ortaya Çıktı

İstanbul'un Beykoz ilçesinde uzun süredir yapılan araştırmalarda, yaşam izlerinin taş devri olarak da bilinen Paleolitik döneme kadar uzandığı ortaya çıktı.


2013 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle yapılan çalışmalarda oldukça ilginç bulgulara rastlandı. Silivri, Çatalca, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Beykoz, Kartal, Pendik, Maltepe, Sancaktepe, Sultanbeyli, Tuzla, Şile ve Çekmeköy’de yürütülen İstanbul İli Yüzey Araştımaları (İstYA) Projesi kapsamında elde edilen buluntular, İstanbul’da taş devrine dek yaşam izleri olduğunu gösteriyor.

İstanbul Ünviersitesi Arkeoloji Bölümü Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre Güldoğan önderliğindeki ekip, eylül ayında yaptığı yüzey araştırmasında yontma taş buluntularının yanı sıra ‘kaya sanatı örneği’ olarak da anılan insan yüzü biçimli taş, hayvan biçimli kırık taş figürü ve üzeri çizili 2 taş nesneye rastladı.

İstanbul'un Tarihinin Taş Devrine Kadar Uzandığı Ortaya Çıktı

Doç. Dr. Emre Güldoğan, kentsel dönüşüm ve inşaat faaliyetleri dolayısı ile çalışmalarının oldukça sekteye uğradığını belirtirken, 15 ilçede altı sezondur çalışma yürüttüklerini ve Beykoz çevresinde, günümüzde herhangi bir arkeolojik kayıt bulunmayan bölgelerde önemli bulgulara ulaştıklarının altını çizdi.

Güldoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Çalışmamızda, ülkemiz sınırlarında az olarak temsil edilen özellikle Paleolitik dönemin sonlarında dünyada farklı yerlerde rastlanılan örneklerle karşılaştık. Daha önce İstanbul ve çevresinde kayda geçmiş bu tarz bir buluntu grubu yoktu. Grup halinde bulunan ilk örnekler. Zaten Beykoz’da arkeolojik anlamda tarih öncesiyle ilgili bir kayıt yok. Bu yıl yapılan çalışmalarla tespit edildi. Bunlar, bölgenin arkeolojik geçmişinin ortaya çıkartılmasında önemli bilgileri barındırıyor.”  

Click here to preview your posts with PRO themes ››

İstanbul'un Tarihinin Taş Devrine Kadar Uzandığı Ortaya Çıktı

“Aldığımız görüşler sonucunda söz konusu buluntuların doğal olmadıkları belirlendi. Buluntulardaki insan yüzü biçimli olan taş nesne üzerinde üçgen biçimli gözlerle kaş kemerleri ve burun oldukça net bir biçimde ayırt edilmekte. Taşın kalan kısımlarında da az olsa da işlenme izleri görülüyor. Figürün olarak adlandırılan kum taşından biçimlendirilen nesnede ise özellikle zemine oturduğu düşünülen kısımda işleme izleri oldukça belirgin olarak yapılmış. “

İstanbul'un Tarihinin Taş Devrine Kadar Uzandığı Ortaya Çıktı

“Taş üzerinde çeşitli yerlerde kazıma izleri ve kenarlarda ise düzeltme izleri net bir biçimde görülmekte. Üzeri çizili taşlardan ilki yine kum taşından oval biçimli kenar kısımları yuvarlaklaştırılmış, üzerinde ise birbirini kesen doğrusal çizgiler yer alıyor. İzler üzerinde yapılan çalışmalarda derinliklerinin farklı olduğu görülmekte. Bilinçli bir şekilde taşın üzerine bu izlerin açıldığı düşünülmekte. Diğer taş nesnede ise her iki yüzde birbirini çapraz olarak kesen iki doğrusal çizgi dikkati çekmekte. Dörtgen bir kum taşından biçimlendirilmiş nesnede her iki yüzeydeki çizgilerin kesişim noktaları aynı yere gelecek şekilde açıldığı görülmekte.”

İstanbul'un Tarihinin Taş Devrine Kadar Uzandığı Ortaya Çıktı


İstanbul'un Tarihinin Taş Devrine Kadar Uzandığı Ortaya Çıktı   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı