İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı

Son dönemde oldukça yayılan aşı karşıtı hareketin olası tehlikelerini azaltmak isteyen İtalya, aşısız çocukların okula gitmesini yasakladı.


Aşı karşıtı hareket, uzun süredir dünyanın dört bir yanında destekçiler topluyor. Genellikle internette haklarında yapılan şakaları gördüğümüz bu grup sadece bir mizah malzemesi değil ve yaptıkları hareketlerin ciddi sonuçları var.

İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı

Bu hareketten toplumun en alt seviyede zarar görmesini amaçlayan İtalya, aşısız çocukların okula gitmesini yasaklayarak ailelere, çocuklarına aşı yaptırmaları için süre vermişti. 10 Mart’a kadar çocukların aşılarının tamamlanması gerekiyordu.

BBC’nin haberine göre, aşı kaydı olmayan çocuklar evlerine geri gönderiliyor. 6 yaşın altındaki çocukların bakım evleri ve anaokullarına gönderilmeleri yasaklanırken, 6-16 yaş arasındaki çocuklar okula gidebiliyor ancak ebeveynleri para cezasına çarptırılıyor.

Son dönemde aşı karşıtı hareket İtalya’da oldukça yaygın. Aşıların ne kadar etkili olduğu defalarca kanıtlanmasına rağmen hala aşı karşıtı hareketler destekçi buluyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu hareketi günümüzdeki en büyük sağlık tehditlerinden birisi olarak görüyor.

İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı

İtalya’da bazı hastalıklara karşı yapılan aşı çalışmalarında oran, WHO’nun tavsiye ettiği %95’in çok altına inmiş durumda. Son iki yılda ülkedeki kızamık aşısı olan çocuk oranı %80’lere gerilemiş durumda. Normal şartlar altında, sağlık sorunları nedeniyle aşı olamayan kişiler etraflarındaki kişilerin aşılı olması sayesinde korunuyor. Buna sürü bağışıklığı da deniyor.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı


İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı