Microsoft’un Yapay Zekası ile Görme Engelliler, Fotoğrafları Dokunarak Görebilecekler

Engellerle savaşıyoruz. Microsoft'un yapay zekalı uygulamasına gelen yeni güncelleme sayesinde görme engelli kullanıcılar, fotoğrafın herhangi bir yerine dokunarak sesli geri bildirim alabilecekler.


Microsoft’un “Seeing AI” isimli uygulaması, görme engelli veya kısıtlı görüşe sahip kullanıcıların görsel verileri sesli geri bildirime dönüştürebildiği, engelleri aşan bir adım. Kullanıcılar artık fotoğrafa dokunarak görseldeki objeleri ve kişileri keşfedebilecekler.

Uygulama makine öğrenme teknolojisini kullanarak obje ve kişi taraması yapıyor. Kullanıcının yapması gereken tek şey ise görselin herhangi bir yerine dokunmak.

“Bu yeni özellik, kullanıcıların görüntüdeki nesnelerin açıklamasını ve nesnelerin aralarındaki mekana bağlı ilişkiyi işitmek için dokunmatik ekrandaki bir görüntüye dokunmalarını sağlıyor” şeklinde açıklama yapan proje lideri Saqib Shaikh, “Bu uygulama, insanların fiziksel görünümünü tanımlayabilecek ve hatta ruh hallerini tahmin edebilecek kadar güçlü” diyor.

Uygulamanın içinde yüz tanıma özelliği de bulunduğundan, arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekebilir ve kimin neyi nerede yaptığını sadece bir dokunuş yoluyla öğrenebilirsiniz.

Uygulama hakkında aklınızda bir şeyler canlanması için bir örnek ekliyoruz.

Microsoft'un Yapay Zekası ile Görme Engelliler, Fotoğrafları Dokunarak Görebilecekler

Sesli bildirim yanı sıra uygulama artık kullanıcıların nesnelerin nerede olduğunu bulabilmesi için etrafa dokunmalarını da sağlıyor. Genel açıklamada öne sürülmemiş olabilecek çiçekler ve böcekler gibi diğer detaylar için ise daha yakın inceleme gerekecek.

Buna ek olarak, uygulama artık Apple’ın iPad’ini destekliyor. Yeni güncellemede arayüzde bazı güncellemeler yapılmış, böylece kullanıcılar uygulamadaki butonları tercihlerine göre sıralayabiliyorlar.

iOS için uygulamayı buradan hemen indirebilirsiniz.

 • Seeing AI
  İNDİR

 • Kaynak: webtekno.com

  Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

  Microsoft'un Yapay Zekası ile Görme Engelliler, Fotoğrafları Dokunarak Görebilecekler


  Microsoft'un Yapay Zekası ile Görme Engelliler, Fotoğrafları Dokunarak Görebilecekler   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bir format seçin
  Kişisel Test
  Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
  Basit Test
  Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
  Anket
  Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
  Serbest Yazı
  Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
  Liste
  Klasik İnternet Listeleri
  Oylanabilir Liste
  En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
  Video
  Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
  Görsel
  Fotoğraf veya GIF
  GIF
  GIF Formatı