MKEK Tarafından Üretilen Yerli Silah MPT-55 Yurt Dışında İlgi Görüyor

Son dönemde savunma sanayisinde yerli ve milli silahlara ağırlık veren TSK'nın göz bebeği konumundaki MPT-55, gözünü yükseklere dikti.


10 Paylaşım

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendisleri tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıldan beri seri üretimine geçilen ‘MPT-55’, yüksek atış kabiliyeti ve muadillerine göre daha hafif oluşuyla göz dolduruyor. Yurt dışından da büyük rağbet gören MPT-55 şimdiden 10 bin sipariş aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına göre tasarlanan yerli ve milli piyade tüfeği; muharebe ortamında, gece ve gündüz, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanılan, “gaz piston hareketli, döner başlı kilitlemeli sistem” ile çalışan bir tüfek olarak geliştirildi.

MKEK Tarafından Üretilen Yerli Silah MPT-55 Yurt Dışında İlgi Görüyor

1 Dakikada 850 Mermi 

Dakika başına 850 mermi atma kapasitesine sahip silah, MPT-55’ten 2018 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinden TSK’ya, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerinin envanterine 23 bin adet gönderildi. Komando birlikleri tarafından da rahatça kullanılabilecek etkili bir yeni nesil piyade tüfeği olarak şekillendirilen MPT-55, iki şekilde tasarlandı: Uzun (MPT-55) ve kısa namlulu (MPT-55K).

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Yalnızca 3 kilogram ağırlığa sahip olan silah, hem yarı otomatik hem de tam otomatik moduyla çalışabiliyor. Yerli ve milli tüfeğin etkili menzili 400, maksimum menzili ise 3 bin 600 metre. Ayrıca MPT-55 NATO’nun standartlarını sağlayan 20 farklı testten de başarıyla geçti. MKEK, Ağustos 2016’da Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylı ‘Ürün Kalifikasyon Sertifikası’ı da aldı.

MKEK Tarafından Üretilen Yerli Silah MPT-55 Yurt Dışında İlgi Görüyor

Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, MPT-55’nin tasarım çalışmalarının Temmuz 2015’te başladığını ve 2017 yılından beri seri üretime geçildiğini belirtti. Ocakçıoğlu, bu yıl 23 bin tüfeği Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi, TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, MİT personeli ile diğer güvenlik birimlerine teslim ettiklerini ifade etti.

Kaynak :
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu
MKEK Tarafından Üretilen Yerli Silah MPT-55 Yurt Dışında İlgi Görüyor


MKEK Tarafından Üretilen Yerli Silah MPT-55 Yurt Dışında İlgi Görüyor   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı