Moskova’da, Halide Edip Adıvar ve Dede Korkut Hikayeleri kitapları tanıtıldı

Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nde, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü ve Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi’nin destekleriyle düzenlenen Kitap Tanıtım Günleri’nin ilk toplantısı gerçekleşti.


10 Paylaşım

Moskova’daki Türkologların ve üniversite öğrencilerinin büyük ilgi gösterdikleri bu etkinlikte Prof. Dr. Alfina Sibgatullina’nın kaleme aldığı Halide Edib Adıvar kitabı ve Doç. Dr. Tatiana Anikeeva’nın yazdığı Dede Korkut Hikayeleri kitabının tanıtımı yapıldı.

Moskova’da, Halide Edip Adıvar ve Dede Korkut Hikayeleri kitapları tanıtıldı

©
Sputnik / Amur Gadjiev
Prof. Dr. Alfina Sibgatullina ve Doç. Dr. Tatiana Anikeeva

Etkinliğin amacı ve tanıtılan kitapların önemini, Moskova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan Sputnik’e verdiği demeçte şu şekilde anlattı:

“Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nün Kitap Tanıtım Günleri etkinliğinin amacı, Rusya’da Türkiye ve Türk kültürü ile ilgili özellikle Türkolog hocalarımızın yazdığı kitapları tanıtmak ve bu tanıtım sırasında da akademisyenleri davet ederek akademik bir tartışma ortamı oluşturmak. Birinci etkinliğimizi Doç. Dr. Akeksandr Vasilyev ile birlikte yaptık ve iki kitapla başladık. Birincisi, Prof. Dr. Alfina Sibgatullina Hoca’nın bizim için de çok önemli olan Halide Edib Adıvar hakkında yazdığı bir kitap. Halide Edib Adıvar, bizim için çok önemli bir isim ve önemli birikime sahip bir yazarımızdır. Milli mücadele sırasında Atatürk’ün yanında bulunmuş ve milli mücadeleyi desteklemiş bir yazardır. İlk kadın gazetecilerden, ilk kadın profesör gibi pek çok özelliği var. Çok sayıda romanı var.

Sessizlik, İnsan Sağlığını ve Yaşam Kalitesini Önemli Derecede İyileştiriyor

İkinci kitap da çok önemli bir konuya sahip. Yakın zamanda UNESCO’nun kültür mirası listesine aldığı Dede Korkut hikayeleri hakkında. Dede Korkut hikayeleri ile ilgili bizde şöyle deniyor: Terazinin bir kefesine Türk edebiyatının tümünü, diğer kefesine de Dede Korkut’u koysanız yine de Dede Korkut ağır basar diye. Böylece bu iki kitabı tanıtarak etkinliğimizi başlamış olduk. İnşallah devam eder diye ümit ediyoruz.”

Kaynak

Moskova’da, Halide Edip Adıvar ve Dede Korkut Hikayeleri kitapları tanıtıldı


Moskova’da, Halide Edip Adıvar ve Dede Korkut Hikayeleri kitapları tanıtıldı   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı