Pablo Escobar Kimdir?

1949-1993 yıllarında Kolombiya’da yaşayan ve 1970 yıllarında Amerika’ya illegal yöntemler ile kokain sokan, bu yöntemlerle servetlere ulaşan bir kokain baronu dur. Tam ismi Pablo Emilio Escobar Gaviria'dır.


Pablo Escobar Kimdir?

1949-1993 yıllarında Kolombiya’da yaşayan ve 1970 yıllarında Amerika’ya ilegal yöntemler ile kokain sokan, bu yöntemlerle servetlere ulaşan bir kokain baronu dur. Tam ismi Pablo Emilio Escobar Gaviria‘dır. 1 Aralık 1949 tarihinde dünyaya gelmiş ve ilkokul öğretmeni annesi ile çiftçi babası vardır. Fakir bir ailenin çocuğu olduğundan dolayı, para kazanmak için her yolu denemiş, bu yollarının hepsini haklı olduğunu kendince savunmuştur. Bu düşüncesi onu kısa zamanda suç hayatına baş koymasına öncülük etmiştir. Suç hayatına ufak tefek hırsızlıklar ile başladı daha sonrasında ise kaçak sigara satışları ve sahte piyango biletleri satarak para kazandı.

Büyük çaplı suçlarına ise; araba çalıp satarak başlamıştır. 70’li yıllarda kokain satışı ticareti popüler hale geldiği için Escobar da bu sektöre adımını attı komşu ülkeler olan Peru ve Bolivya’da en iyi ve en çok üretim yapan tarlalar bulunmaktaydı. Medellin şehrinde bulunan ünlü kokain baronu Fabio Restrepo’yu katledip onun tüm işlerini kontrolü altına aldı. Onun yönetimini ve ticaretini dünyanın bir numaralı Kokain üretimi ve satımı haline getirdi. Ardından tüm Bolivya ve Peru’daki kokain hamurlarını alarak büyük çiftçilere işlenmesi için verildi. Tek bir sorun kalmıştı, oda bu kokainleri Amerika’ya satmak.

Bunun içinde kendi almış olduğu Escobar adlı uçakların tekerleklerine ve yolcu koltuklarına Kokain gizledi. Bu yöntemle kokainler Amerika’nın tüm eyaletine yayıldı. 80’li yıllara gelindiğinde Escobar uçaklar satın aldı ve bu uçakların yolcu koltuklarını sökerek tamamen kokain ile doldurdu bu yöntem sayesinde ise Amerika’ya 15 ton kokain sokmuş oldu.

PABLO ESCOBAR’IN SİYASETE GİRME ÇALIŞMALARI

Pablo Escobar Kimdir?

Escobar siyasete girmeden önce arkadaşlarına ‘’ben bu ülkenin başkanı olacağım’’ dediği bilinir o dönemin milletvekili olmak için çok büyük paralar harcadı ve sonunda milletvekili olmayı başardı. Ancak bir sorun ile karşı karşıya geldi o sorun ise; o dönemin adalet bakanı Escobar’ın kirli işlerini gün yüzüne çıkarması idi. Bu olayın ardından Escobar milletvekilliğin den istifa etmiştir.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

PABLO ESCOBAR NEDEN HAPİSTEN KAÇTI

Pablo Escobar Kimdir?

1991 yılında O dönemin hükumeti tarafından çıkarılan yakalama kararını Escobar teslim olarak hapse girdi. Çünkü eğer teslim olmasaydı Amerika’ya teslim edilecekti. Escobar’da Amerika’ya teslim olmamak için hükumet ile anlaşma yaptı, o anlaşmanın diğer maddelerinde ise kendi hapishanesini yaptırmak vardı.  Kendi hapishanesini büyük paralar harcayarak yaptırdığı hapishanesi 5 yıldızlı otellerden farksız idi. İçinde sıpa, kumarhane gibi özellikleri de bulunmaktaydı. Hatta gardiyanları bile kendi ayarlıyor ve maaşlarını kendi veriyordu. Belirli bir süre sonra hükumet tarafından normal bir hapishaneye aktarılma kararı verildi.  Bu neden ile Escobar firar etmiştir.

ESCOBAR’IN ÖLÜMÜ

Pablo Escobar Kimdir?

Firar ettikten sonra 16 ay süren bir kovalamaca oluştu, bu sürede ailesini ve çocuklarını korumak için büyük miktarda paralar harcadı. Bu kaçış sırasında çetesinin büyük kolları teker teker öldürülerek büyük bir hasara uğratıldı ve sonunda çetesi çöktü. Escobar iyice köşeye sıkışmıştı. Sadece hükumet değil los pepes adında bir çete tarafından da kovalandı. Bu çete Escobar’ın öldürdüğü insanların yakınlarından oluşuyordu. 3 Aralık 1993 günü askerler ile girdiği çatışmada bacağından, kulağından ve göğsünden vurularak öldürülmüştür. Birçok insan ele geçirilmemek için yaralandığını ve daha sonradan kulağına sıkarak intihar ettiğini  düşünmüştür.

Pablo Escobar Kimdir?


Pablo Escobar Kimdir?   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı