Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi


10 Paylaşım

Sinemacıların neden güzel şeyler hakkında film çektiğini anlamak zor değil. Şarap sadece lezzet olarak harika değil, aynı zamanda da harika coğrafyalardan geliyor: Kartpostallardan fırlamış gibi görünen şarap bağları, sıra sıra dağlar ve göz alıcı bir gün batımı… Yetmedi mi? Şarap aynı zamanda muhteşem deneyimlerin iksiri: Bir ya da iki şişe Merlot’nun eşlik ettiği romantik akşam yemekleri… Hal böyle olunca şarap kendine sinemada da bolca yer buldu. İşte damak tadına düşkün şarap sevdalıları için 11 leziz şarap filmi… O zaman ne diyelim? Şerefe!

1. Red Obsession (2013)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Son yıllarda şarap piyasasına yepyeni bir müşteri katıldı: Çin! Ülke sadece muhteşem bağlarında nefis şaraplar üretmiyor, Çinliler de şaraba bayılıyor! Çin, 2020’de dünyadaki ikinci büyük şarap müşterisi olacak. 2013 yapımı Red Obsession adlı belgesel de işte tam bu konu üzerinde duruyor: Çin’in şaraba karşı olan ve gittikçe büyüyen iştahı, özellikle de Bordeaux’ya karşı. Peki belgeselde kim anlatıcı dersiniz? Çok sevdiğimiz Russell Crowe!

2. A Good Year (2006)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Russell Crowe demişken… Her ne kadar eleştirmenler, hakkında övgü dolu yazılar kaleme almamış, bol yıldızlı filmin adı sanı pek duyulmamış olsa da, A Good Year aslında iyi bir seyirlik. Yönetmen koltuğunda Ridley Scott’ın oturduğu filmde Crowe, hayatını yatırım bankeri olarak kazanan Max Skinner’ı canlandırıyor. Titrinden de anlaşılacağı üzere Max, çok da iyi ve nazik biri değil. Ancak amcasının ölümüyle yolu, bir zamanlar çocukluğunun da geçtiği Fransa’nın Provence bölgesinde bağlara düşüyor. “Buraları bir an önce satayım da kurtulayım” diyen çıkarcı, inatçı ve sevimsiz Max, yavaş yavaş doğanın, bağların, şarapların ve buradaki insanların güzelliğini görmeye başlayınca ise hayatı değişiyor. A Good Year, neden leziz bir şarapla birlikte seyredilmesin?

3. Sideways (2004)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Alexander Payne’in 2004’te çektiği Sideways, çıkar çıkmaz büyük gürültü koparmayı başardı. Böylelikle en bilindik şarap filmi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Komedi ile dramayı başarıyla harmanlayan bir yol filmi olan Sideways, kariyerinde düşüşe geçmiş aktör Jack ve yazarlık kariyerinde bir türlü dikiş tutturamamış Miles’ın California’daki muhteşem bağlara doğru olan yolculuğunu merkeze alıyor. Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen ve Sandra Oh’lu kadrosuyla Sideways, nefis şarapların yanı sıra orta yaş krizleri, yıllanmış dostluklar, aşk ve depresyona da değiniyor.

4. Mondovino (2004)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Şimdiyse bambaşka bir yerdeyiz. Sideways, şarap konusuna pembe gözlükler ardından bakarken, 2004 yapımı belgesel Mondovino, tamamen başka bir yerde duruyor. Jonathan Nossiter tarafından yönetilen belgesel, endüstriyelleşme ve küreselleşmenin şarap endüstrisi üzerindeki etkilerine göz atıyor. Fransa, İtalya, California ve New York’taki bağları ziyaret ettiğimiz belgesel, “şarap dünyasında globalleşme aslında ne demek” sorusunu irdelerken, büyük kuruluşkar ve bağımsız şirketler arasındaki tansiyonu inceliyor. İki saati aşan süresi ve şarap sektöründeki önemli kişilerle yapılmış röportajlarıyla Mondovino, değerli ve aydınlatıcı bir seyirlik.

5. A Walk in the Clouds (1995)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Matrix öncesi gencecik ve toy bir Keanu Reeves’i izleyici ile buluşturan 1995 yapımı A Walk in the Clouds, gelmiş geçmiş en iyi şarap filmleri arasında sayılabilecek bir romantik drama. İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden kısa bir süre sonra, California’daki Napa Vadisi’nde geçiyor A Walk in the Clouds… Asker Paul Sutton’ın, savaş sonrası karısı Betty’ye dönüşü ve savaşın karanlık izlerini silmeye çalışmasıyla gelişen olayları merkeze alan film, Keanu Reeves, Aitana Sánchez-Gijón, Anthony Quinn, Debra Messing ve Freddy Rodríguez’i başrollerde buluşturuyor.

6. Bottle Shock (2008)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Eğer Netflix’iniz varsa, 2008 yapımı komedi-drama türündeki Bottle Shock, önünüze çıkan bir pop up’la size önerilen filmlerden biri olabilir. Şimdiye kadar izlemediyseniz, bu filme kesinlikle bir şans vermelisiniz. 1970’ler California’sında şarap yapımı üzerine olan Bottle Shock, konusunu 1976’da gerçekleşen kötü şöhretli şarap tadım etkinliğinden alıyor. Oyuncu kadrosu da bir hayli zengin olan filmde Chris Pine, Bill Pullman ve 2016’da hayatını kaybeden Alan Rickman rol alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Randall Miller oturuyor.

7. Somm (2012)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Şarabı bir bardağa dökmek ile onu yüzünüzde kendinizden emin ve bilge bir ifadeyle, uygun bir bardağa nazikçe servis etmek arasında büyük fark var. Someliye yani şarap garsonu olmak işte bu yüzden sıradan bir iş değil; bilgi ve tecrübe gerektiriyor. 2012 yapımı belgesel Somm da işte tam bu konu üzerinde duruyor. Umut vadeden genç someliye adayları, aldıkları eğitimin ardından diplomalarına kavuşmaya çalışıyor. Ancak someliye eğitimi veren bu okul, kurulduğu 1969 yılından beri sadece 240 kişi bu diplomayı almaya haz kazanmış, sizin anlayacağınız herkesin harcı değil bu işler! Somm, izleyicisine sunacak pek çok şeyi olan, keyifli ve öğretici bir belgesel.

8. A Year in Burgundy (2013)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Malum, şarap yapımında yıllar büyük önem taşıyor. Başlangıçtan sonuca, üzümden şişeye uzanan süreç, şarabı tanımlayan ana etken. Şarabı merkezine alan filmlerin adında sıklıkla “yıl” kelimesinin bulunması da işte bu yüzden! 2013 yapımı belgesel A Year in Burgundy, Fransa’nın Burgundy bölgesinde şarap yapan yedi aileyi izlerken, yapım sürecindeki kültürel ve yaratıcı işleyişi izleyicisine aktarıyor.

9. Year of the Comet (1992)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Senaryosu, Butch Cassidy and the Sundance Kid ile All the President’s Men gibi filmlerin yazarı William Goldman tarafından kaleme alınan 1992 yapımı Year of the Comet, her ne kadar bu iki filmin seviyesine ulaşamasa da izlenmeye değer. Film, bir keşfi; 1811 yılından kalma çok ender bir şarabı değerlendirmek üzere İskoç dağlarına gönderilen şarap gurmesi olan Margaret Harwood’un hikayesine odaklanıyor. Margaret’e ona arkadaşlık etmesi ve koruması için Oliver Plexico adında bir adam eşlik ediyor. İkilimiz didişip durdukları yolculukları boyunca bir Hollywood klişesine yakışacak şekilde birbirlerine tutuluyor ve olaylar gelişiyor…

10. The Secret of Santa Vittoria (1969)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
1969 yapımı bu savaş filmi, “vintage” cazibesiyle listenin iddialı filmlerinden biri. Anthony Quinn, Anna Magnani ve Virna Lisi’nın başrollerde yer aldığı The Secret of Santa Vittoria, İkinci DÜnya Savaşı İtalya’sında geçiyor ve bölge halkının Almanlardan bir milyon şişe şarabı nasıl sakladıklarını anlatıyor. İki saati aşan süresiyle Stanley Kramer yönetmenliğindeki film, iki dalda Oscar adayı olmuştu.

11. You Will Be My Son (2011)

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi
Listedeki son film diye aldanmayın, asla en kötü film değil. 2011 yapımı You Will Be My Son, şarap dünyasında sıkıntılı bir konuyu ele alıyor: Miras… Oğlu ile arası iyi olmayan ve sahip olduğu bağları ona değil, gerçekten hak ettiğini düşündüğü birine bırakmak isteyen bir babanın hikayesine odaklanan film, yer yer bir aile draması, zaman zaman ise kaliteli bir gerilim. İzlenecekler listenizin en tepesinde olmalı You Will Be My Son…

Kaynak: listelist.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi


Şarap Sevdalıları İçin Merkezine Leziz Şarapları Alan 11 Film Önerisi   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

10 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı