Türkiye’de Yakında ‘İçilebilir’ Poşet Satılacak

Geliştirdiği bitki özlü doğal ürünler sayesinde plastik tüketimine bir alternatif oluşturan Kevin Kumala, su katıp içilebilecek kadar doğal olan ürünlerini Türkiye'de de kullanıma sunmaya hazırlanıyor.


Dünya nüfusu, her geçen gün biraz daha artıyor. Nüfusun sürekli olarak artması, halihazırda kullanımı doğaya zarar veren maddelerin daha da fazla kullanılmasına neden oluyor. Hem ülkeler hem de özel şirketler, insanlığın doğaya daha az zarar vermesi için çeşitli çözümler üretmeye çalışıyor. Endonezyalı girişimci Kevin Kumala da doğayı korumak için ‘doğal’ çözümler üretenler arasında yer alıyor.

Kumala, ülkesinde yetişmekte olan Manyok adlı bitki ile günlük hayatta sıkça kullandığımız plastik ürünlere bir alternatif oluşturmak istiyor. Bu amaçla kurulmuş olan ‘I am Not Plastic’ markası, manyok bitkisinden ürettiği poşetler, yemek servis gereçleri, bardak, çatal, kaşık, saklama ürünleri, servis kapları, pipetler ve yağmurluklar ile plastik kullanımını azaltmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Türkiye’de Yakında ‘İçilebilir’ Poşet Satılacak

Dünya çapında her yıl 1 trilyon plastik poşet tüketildiğini ve en az 8 milyon ton plastik çöpün okyanuslara döküldüğünü belirten Kumala, faaliyetlerine 2014 yılında Bali’de başladığını ve ilerleyen dönemde 6 ülkeye genişlettiğini dile getirdi. Kullanıma sunduğu doğada çözünebilen ürünlerin, plastik atıklar nedeni ile oluşan hasarı engelleyebileceğini söyleyen Kumala, Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız’a şu şekilde konuştu;

“ABD’nin Kaliforniya eyaletinde üniversite eğitimime devam ettiğim sırada, bir gün Pasifik okyanusunda tekne seyahatindeyken ‘çöp adası’na denk geldik. Kendi ülkemdeki en büyük sorunlardan birinin ABD kıyılarında da yaşandığını görünce, plastik tehdidinin küresel boyuta ulaştığını fark ettim ve bu konuda bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim.”

Kumala, satışa sunduğu ürünlerin doğallığı ile ilgili herhangi bir şüphe duyulmaması için sosyal medyada paylaştığı bir videoda manyok bitkisinden üretilen bir ürünü suya katarak içti. I am Not Plastic markası altında satışa sunulan ürünler kısa süre önce ücretli poşet uygulamasına geçen Türkiye’de de kullanıma sunulacak.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Türkiye’de Yakında ‘İçilebilir’ Poşet Satılacak


Türkiye’de Yakında ‘İçilebilir’ Poşet Satılacak   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı