Tütün Kullanımı En Sık Görülen Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sıraya Yükseldi

Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı ölüme en çok davetiye çıkaran nedenler olarak her zaman ilk sıralarda yer alıyor. 90'lı yıllarda ölüm nedenleri arasında 4. sırada yer alana tütün kullanımı, 2017 senesinde 2. sıraya yükseldi.


11 Paylaşım

Sigaranın sağlığa verdiği zararlar aşikar. Sadece sigara değil tüm tütün ve tütün ürünleri, vücudumuzda yaşamsal faaliyetleri ciddi derecede riske atan değişimlere neden oluyor. Bu ürünler sağlık için o kadar büyük bir tehlike oluşturuyorlar ki yalnız içen kişinin sağlığını değil pasif durumda ürünlerin etkisine maruz kalan kişilerin de hayatlarını riske atıyorlar.

Tütün Kullanımı En Sık Görülen Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sıraya Yükseldi

ABD’de Sağlığın Değerlendirilmesi Enstitüsü’nün ölüm nedenleri ile ilgili yaptığı bilimsel araştırma, tütün ve tütün ürünlerinin, her geçen gün insan sağlığını daha da tehdit ettiğini gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 1990 yılında ölüm nedenleri arasında 4.sırada yer alan tütün kullanımı, 2017 senesinde yüksek tansiyondan sonra 2. sıraya yükseldi. Tütün kullanımı, kanser, kalp ve solunum hastalıkları, obezite, yüksek tansiyon, metabolik sendrom, bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığa sebebiyet veriyor. Bu ürünlerin yol açtığı hastalıklar sadece aktif içicilerde değil dumana maruz kalan kişilerde de sık sık görülüyor.

Tütün Kullanımı En Sık Görülen Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sıraya Yükseldi

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Tütün Kontrolü Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, sigara kullanımının bir bağımlılık olduğunu ancak destek alınarak kurtulmanın gayet mümkün olduğunu hatırlatarak, tütün kullanımının önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını notlarına ekledi. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde tütün kullanımına ve maruziyetine bağlı ölümlerin yüzde 11,2 oranında arttığını söyleyen Bilir, erkeklerde en çok görülen ölüm nedeninin de tütün ürünleri kullanımı olduğunu ifade etti.

Tütün Kullanımı En Sık Görülen Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sıraya Yükseldi


Tütün Kullanımı En Sık Görülen Ölüm Nedenleri Arasında İkinci Sıraya Yükseldi   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

11 Paylaşım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı