Venüs’ün Yörüngesinde Asteroitlerden Oluşan Toz Halkası Keşfedildi

NASA'nın yeni çalışması, daha önceden keşfedilmemiş yüzlerce asteroidin Venüs'ün yörüngesinde 'saklandığını' ortaya koydu.


NASA, Venüs’ün yörüngesinde saklanan asteroitleri keşfettiği yeni çalışmasında bulgularını gezegenin etrafındaki toz bulutuna dayandırıyor. NASA’nın Helios uzay sondasıyla ilk olarak 2007 yılında ortaya çıkardığı ve 2013 yılında da doğruladığı Venüs toz halkaları, 25 yıl önce Dünya’da da olduğu fark edilen ve Mars ve Jüpiter arasındaki Asteroit Kuşağı’ndan kaynaklandığı düşünülen toz halkalarıyla benzerlik gösteriyor.

Venüs'ün Yörüngesinde Asteroitlerden Oluşan Toz Halkası Keşfedildi

NASA gök bilimcisi Petr Pokorny’nin araştırmacı Marc Kuchner ile birlikte yürüttüğü çalışma, Venüs’ün çevresindeki toz halkasının daha önce hiç tespit edilmemiş asteroitler tarafından oluşturulduğunu ortaya koyuyor.

Gök bilimciler; bu halkaları doğrudan gözlemleyebilmeye başlarlarsa, Güneş Sistemi’nin nasıl oluştuğu, Dünya’nın ve Venüs’ün çok eski zamanlarda nasıl göründüğü ve Güneş sisteminin kimyasal bileşenleri ile çeşitlilikleri konusunda daha net fikirlere sahip olabilecekler.

Venüs’ün asteroitlerden oluşan toz halkasının aşağıdan yukarıya 25,7 milyon kilometre ve sağdan sola 9,6 milyon kilometre uzunluğunda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: webtekno.com

Okuduğunuz Yazının Tam Metni İçin Kaynak SiteyiZiyaret Edebilirsiniz.

Venüs'ün Yörüngesinde Asteroitlerden Oluşan Toz Halkası Keşfedildi


Venüs'ün Yörüngesinde Asteroitlerden Oluşan Toz Halkası Keşfedildi   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı