Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası

Amacı, Vizyonu ve Temel Değerleri:

Okusam.com, 2018 yılında okusam.com adresinden günlük yayın yapan bağımsız bir internet medya kuruluşudur. Okusam.com, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişen ve değişen organik yapısıyla; yayın organı olmasının yanı sıra, bir düşünce kuruluşu olarak da nitelendirilebilir.

Amaç: Gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmak.

Vizyon: Okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmak.

Temel değerler: Dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır.

Basın Meslek İlkeleri:

Okusam.com, Türkiye’nin prestijli internet yayınlarından biri olarak, yayıncılık ve gazetecilik sorumluluğuyla, iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayarak, Basın Konseyi tarafından oluşturulan Basın Meslek İlkeleri‘ne uymayı taahhüt eder. Okusam.com aynı zamanda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi‘ni benimser ve yayınlarında bu bildirgeyi gözetir.

İnsan Hakları:

Okusam.com, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Okusam.com, yayın prensipleri dahilinde olan yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. Okusam.com, yayınladığı haber ve yazı içeriklerinde bu bildiriyi göz önüne almaktadır.

Milli Değerler:

Okusam.com, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez.

Şeffaflık ve Tarafsızlık:

Okusam.com ilkelerinden ödün vermeyen şeffaf bir yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Okusam.com, herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. İçerik yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; Okusam.com yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayına alınır.

İfade Özgürlüğü:

Bu madde, Okusam.com içerik politikasındaki diğer yayın ilkelerine uygun olduğu müddetçe düşünce ve ifade özgürlüğünü benimser ve teşvik eder.

Güvenilirlik:

Okusam.com, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir. Ancak site içerisindeki bilgilerin bazılarında editörlerin, yazarların veya Yazı İşleri’nin gözden kaçırdığı yanlış ya da eksik bölümler olabilir. Böyle durumlarda Yazı İşleri’ne düzeltme uyarısı geldiğinde gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

Gizlilik:

Okusam.com’nin okuyucularından aldığı e-posta, isim/soyisim, bilgi/öneri/istek mesajlarının bilgileri ikinci derece birey veya kurumlarla paylaşılmaz veya herhangi bir yerde yayınlanmaz. Okusam.com, yazarlarının iletişim bilgilerini, yasal zorunluluk gerektirmedikçe saklı tutar.

Telif ve Kopyalama Hakkı:

Tüm yayın hakları Okusam.com’ne aittir. Kopyalayabilmek için Okusam.com kaynak gösterilerek yayınlamak zorunluluktur.

Sorumluluğun Reddi:

Okusam.com’nde içerik yazısı niteliğinde fikir beyan eden yazılardan ve yazı altı yorumları ile sitedeki her türlü yorum ve paylaşımdan Yazı İşleri Müdürü ve/veya Yayıncılar sorumlu değildir. İçerik yazılarındaki fikirler, yazarların kendi kişisel düşünceleri olduğu için yasal sorumluluk ilgili yazarlara aittir. Aynı şekilde paylaşılan her türlü yorumda yasal sorumluluk, yorumu yazan kişiye aittir. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını ihlal edebilecek nitelikte olan yazı ve paylaşımlara izin verilmez. Editörlerin gözünden kaçan içerikler olduğunda derhal yayından kaldırılır.

Tüm soru, öneri ve şikâyetleriniz için İletişim sayfamızı ziyaret edebilir veya destek@okusam.com adresini kullanabilirsiniz.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı