Yükselen Sular, Buzul Kıtası Antarktika’yı Bile Tehdit Etmeye Başladı

NASA ve İngiliz Antarktik Araştırmacıları ortaklığında bir ekip, artan kar yağışlarının Antaktika'daki su seviyesinin dengelenmesine neden olduğunu ortaya çıkardı.


Her ne kadar insanoğlunun yaşam alanı olmasa da Antarktika, bu yönüyle keşfedilmemiş çok fazla sır barındırıyor. Özellikle son yıllarda yoğunlaşan çalışmalar neticesinde oldukça ilginç bulgulara da rastlanıyor.

NASA ve BAS ortaklığında kurulan bir ekip, bir süredir Antarktika’dan toplanan 53 buz çekirdeğini analiz ediyor. Antarktika’nın kar yağışlarının artışıyla oluşan buz kütlesinin, toplam buz kütlesinin 3’te birini oluşturması, araştırmaya farklı bir derinlik katıyor.

Yükselen Sular, Buzul Kıtası Antarktika'yı Bile Tehdit Etmeye Başladı

BAS bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dr. Liz Thomas, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Deniz seviyesinin yükselişi Antarktika için çok acil ele alınması gereken bir konu. Önümüzdeki süreçte Antarktika’nın deniz seviyesini ne kadar yükselteceği de belirsizliğini koruyor. Son yaptığımız araştırmalara göre; 19. yüzyılın deniz seviyesinin yükselme oranı, 20. yüzyılın aynı dönemine göre %10 daha azdı. Özellikle son 200 yılda kar yağışlarının artışı, Antarktika’daki su seviyesinin yükselişine ciddi etki ediyor.”

Elbette araştırmalar belli bir yere kadar sürebiliyor. Nitekim Antarktika’daki buz kütlelerinin kıtaya oranı, boyutları ve keşfedilmemiş bölgeler gibi işin içine katılması gereken onlarca farklı değişken var. Ancak NASA ve BAS yetkililerinden önümüzdeki süreçte daha çok bilgi alacakmışız gibi görünüyor.

Yükselen Sular, Buzul Kıtası Antarktika'yı Bile Tehdit Etmeye Başladı


Yükselen Sular, Buzul Kıtası Antarktika'yı Bile Tehdit Etmeye Başladı   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı