Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori

Zamanda yolculuk etmek için özel bir DMC DeLorean’a ya da polis kabinine ihtiyaç yok. Yeni bir teori, zamanda yolculuğun nasıl mümkün olabileceğine dair bir fikir ortaya sunuyor.


Sinemada, edebiyatta, bilim kurguda ve pek çok bilimsel tartışmada zaman yolculuğu konusu ele alınıyor. “Şimdiki aklım olsa” cümlesi bile özünde bir zaman yolculuğu sohbetidir. İnsanlar geçmişe gidip hatalarını düzeltebilmek isterler.

Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori

Şu ana kadar zaman yolculuğu konusundaki ilerlememiz ne yazık ki AROG filmindeki “Deminden şimdiye geldim” şakası seviyesinde. Yaptığımız çalışmalar henüz teori kısmında. Gelecekten geldiğini söyleyen kişiler de nasıl geldiklerine dair mantıklı bir şey söylemediği için gülüp geçiyoruz.

Geleceğe gitmek için yöntemlerimiz var. Teorik olarak, ışık hızına yaklaştığımızda ya da bir kara deliğin olay ufkuna ulaştığımızda zaman bize çok yavaş gelmeye başlar, zaman akışı içerisinde ileriye gitmemiz mümkün hale gelir. Einstein’in görelilik kuramına göre zamanda ileriye gitmek mümkün. Sıkıntı ise geri dönmekte.

Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori

Kapalı Zamansı Eğriler diye bir teori var. Bu teoriye göre uzay zamanın aşırı şekilde bükülmesi durumunda zaman örtüsü kendi üzerine katlanıyor. Bu noktalarda zaman bir döngüye giriyor. Teknik olarak zaman makineleri bir KZE cihazıdır. Bu şekilde zaman makinesi yapmanın iki tane sıkıntısı var: Birincisi negatif kütleli bir madde kullanılması gerekiyor. Sadece kara maddenin negatif kütleli olma ihtimali var, onu da bilim insanları daha gözlemlemeyi başaramadılar, kaldı ki negatif kütlesi olması da henüz bir teori. İkincisi sorun ise geçmişe dönüldüğünde bu durumun farkına varılmıyor olması.

Kip Thorne ve Stephen Hawking gibi önemli bilim insanları da dahil olmak üzere pek çok araştırmacı, bu konu üzerine çalışmalar yaptı. Genel kanı, doğanın zaman döngülerine izin vermediği yönünde. Bu durumu en güzel açıklayan kaynaklardan birisi, Hawking’in “Chronology Protection Conjecture” adlı eseri. Eserde çok özetle doğanın geçmişi değiştirmeye izin vermediği, böylece olası paradoxların engellendiği belirtiliyor.

Click here to preview your posts with PRO themes ››

Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori

Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’nden Caroline Mallary’nin Classical and Quantum Gravity adlı dergide yayımlanan makalesi, denklemden negatif kütleli “egzotik” maddeyi çıkarıyor.

Mallary’nin modeli, iki tane inanılmaz uzun otomobil ile oluşturulmuş. (Uzun derken, limuzin gibi uzun diye düşünmeyin, çizgi filmlerdeki aşırı zenginlerin ekrandan 30 saniyede geçen arabaları absürtlüğünde düşünün.) Mallary’nin araştırmasına göre bu araçlardan birisi harekete geçip de diğeri sabit duruyorsa aralarında zaman döngüsü oluşuyor.

Ha bu model çok daha basit diye evde yapabileceğimiz bir şey değil. Pipetleri uç uca ekleyip birini ittirerek zaman döngüsü oluşturmak mümkün değil. Modeldeki araçların merkezlerinin sonsuz yoğunluğa sahip oldukları kabul ediliyor. Bu durumda da araçların merkezlerinin tekillik adı verilen madde ile yapılmış olması lazım. Sonsuz yoğunluğa, basınca ve ısıya sahip olan bu tekillikler sadece kara deliklerin merkezinde bulunuyor.

Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori

Fizikçiler, böyle maddelerin öyle kolay bulunabileceğine inanmıyorlar. Yakın zamanda bir zaman makinesi yapmak pek de mümkün değil. Yine de bu çalışma, neden kapalı zamansı eğriler oluşturmanın yasak olduğu konusunda yeni bir anlayış yaratabilir.

Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori


Zamanda Yolculuk Etmenin Mümkün Olmasıyla İlgili Yeni Teori   okusam.com’da istediğiniz şekilde içerik üretebilir, yayınlayabilirsiniz.Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı